Amerika'dan dünyaya yüz milyonlarca korona aşısı dağıtma sözü - Azınlıkça
Yaşam

Amerika’dan dünyaya yüz milyonlarca korona aşısı dağıtma sözü

Küresel koronavirüs salgınına karşı ülkelerin aşılama kampanyaları sürerken Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) dünyanın dört bir yanına dağıtılmak üzere milyonlarca doz daha Pfizer aşısı satın almayı planladığı öne sürüldü.

Biden yönetimi, güçlendirici aşılara yönelik eleştiriler gündemdeyken, Covax’a büyük bir bağış yapacağını ve bir küresel zirve düzenleneceğini duyuracak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Batı yarımkürenin ötesindeki yerlerde aşılama yapılması umutlarını güçlendirecek bir hamleyle, dünyanın dört bir yanına dağıtmak üzere milyonlarca doz daha Pfizer aşısı satın almayı planlıyor.

Detayları cuma günü sızdırılan ve The Washington Post’ta haber olan hamle, küresel aşı tedarikini ele almak için gelecek hafta yapılacak BM Genel Kurulu toplantısı öncesinde geldi.

Dünya Sağlık Örgütü’yle (WHO) Covax girişimi aracılığıyla 500 milyon doz aşı dağıtılması için haziranda yapılan mevcut anlaşmayı takiben yapılan Pfizer anlaşmasına dair gelecek hafta başlarında bir resmi açıklama yapılması bekleniyor.

Geçen haftaki açıklamasında DSÖ, yıl sonuna kadar düşük ve orta gelirli ülkelere 2 milyar doz aşı dağıtma hedeflerinin gerisine düşmeyi ve teslimatların öngörülen oranların yüzde 30 altında kalmasını beklediklerini söylemişti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın gelecek yıl eylüle kadar tüm dünyaya nüfusunun yüzde 70’ini aşılama taahhüdünde bulunacağı iddia edildi. Bu hedef, düşük ve orta gelirli ülkeler için halihazırda açıklananlara ilaveten milyarlarca ek doz gerektirecek.

Covax girişiminin en büyük bağışçılarından biri olan ABD, dünyanın geri kalanı için çoktan 140 milyon doz aşı satın almış durumda.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 3279 vaka 38 ölüm 351 entübe

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 20 Ekim Çarşamba günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 3.279 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Uzmanlar: Aşısızlar 16 ayda bir koronaya yakalanacak

ABD’de yapılan bir araştırma koronavirüs geçirmiş olanların yeniden koronavirüse yakalanma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu bildirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Düğün yaptılar, tüm köy korona oldu

Yunanistan’da Nausa’nın Episkopi köyünde 10 Ekim günü gerçekleşen düğün töreninden sonra, köyün neredeyse tamamı koronavirüse yakalandı.
Devamını oku...