Uçak seferlerinde korona bulaşma riski açıklandı - Azınlıkça
Yaşam

Uçak seferlerinde korona bulaşma riski açıklandı

Batı Trakya’dan özellikle Almanya ve Hollanda gib ülkelere çalışmaya giden gurbetçilerin merak ettiği konulardan birisi de uçakta Kovid-19 bulaşma riskinin ne kadar olduğu konusu. 

Yapılan bir araştırmaya göre Kovid-19 testli uçak seferlerinde korona bulaşma oranı yüzde 0,05 olarak bulundu.

Yeni araştırmaya göre tüm yolcuların test sonucunun negatif olduğu bir uçak seferinde koronavirüse (Kovid-19) bir yolcunun maruz kalma riski binde birden daha az.

ABD’de Delta Havayolları’nın New York’daki JFK, Atlanta’daki havalimanı ve İtalya’daki Fiumicino Havalimanı arasında gerçekleştirdiği ve yolcuların koronavirüs testi yaptırdığı uçak seferlerindeki yaklaşık 10 bin yolcunun verilerinin kullanıldığı araştırmada yolcuların kalkışa azami 72 saat kala yaptıracağı tek bir moleküler testin, ticari uçak seferindeki kişilerin enfekte olma oranını önemli ölçüde azaltabileceği sonucu elde edildi.

Independent Türkçe’nin haberine göre; ABD’deki Georgia Eyaleti Sağlık Bakanlığı ve Mayo Clinic tarafından Delta Havayolları’yla birlikte yürütülen araştırmada, Kovid-19 testli uçuşlarda enfeksiyon oranının yüzde 0.05 yani 10 bin yolcuda 5 kişi olduğu belirtildi.

Toplumdaysa bu oran yüzde 1.1 yani her yüz kişide bir olarak tespit edildi.

Delta Airlines’ın baş sağlık görevlisi Dr. Henry Ting, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Kovid-19 testli bir uçak seferindeki son derece düşük enfeksiyon oranı, zorunlu maske kullanımı ve hastane sınıfı hava filtrasyonu gibi uçaktaki koruma katmanlarıyla birlikte ele alındığında, bulaşma riski örneğin ABD ve Birleşik Krallık (BK) arasında 1 milyonda birden daha azdır.

Ting, “Kovid varyantlarıyla bir süre daha yaşayacağız” diye de ekledi.

“Simülasyon modelleri değil de bu gerçek hayattan elde edilen veriler, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tarafından, uluslararası seyahatler için sınırların yeniden açılması amacıyla karantinalar yerine gerekli aşılama ve testler için bir şablon harita olarak kullanılabilir.”

Çalışma, Mayo Clinic Proceedings adlı hakemli akademik tıp dergisinde yayımlandı.

Başka bir yerdeyse, Gatwick Havalimanı CEO’su Birleşik Krallık’a dönen tam aşılı yolculara uygulanan Kovid-19 testlerinin tamamen kaldırılması çağrısında bulunarak mevcut seyahat kısıtlamalarının “gelişmelere ayak uyduramadığını” ifade etti.

Stewart Wingate ise Uluslararası Havalimanları Konseyi (Airports Council International -ACI) Avrupa’nın yayımladığı ve Birleşik Krallık’taki seyahat rezervasyonlarının Kovid-19 öncesi seviyeye göre yüzde 30’da kaldığını ortaya çıkaran verilere atıfta bulundu. Söz konusu oran Avrupa’da yüzde 60 civarında.

Wingate açıklamasında, “Avrupa genelinde aşılama oranlarının Birleşik Krallık’a kıyasla daha iyi olmasa bile mukayese edilebilir düzeye gelmesiyle birlikte, çift aşılı yolcular için testlerin tamamen kaldırılmasının vakti geldi” ifadelerini kullandı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 1100 vaka 24 ölüm 337 entübe

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 26 Eylül Pazar günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 1.100 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan araştırması: Pfizer ile tam aşılamadan sonra 6 ay antikor yeterli düzeyde kalıyor

Koronavirüs salgınına karşı Yunan hükümetinin aşılanma kampanyası sürerken, aşı vurdurmayanların ise hayatını zorlaştıran ve para ödemelerini sağlayan kurallar artarak devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Koronavirüsün sonunu getirebilecek antibiyotik

Yapılan klinik incelemeler, molnupiravir antibiyotiğinin koronavirüs bulaşmış hastalarda olumlu etki yarattığını gösterdi.
Devamını oku...