Kuzey Kore, AstraZeneca'yı kabul etmedi | Azınlıkça
Yaşam

Kuzey Kore, AstraZeneca’yı kabul etmedi

Yunanistan’da vatandaşların aşı vurdurmaya çekindiği AstaZeneca ile ilgili bir gelişme Kode’den geldi. Güney Kore, Kuzey Kore’nin AstraZeneca aşılarını, yan etkileri nedeniyle reddettiğini öne sürdü.

Güney Kore Ulusal Güvenlik Stratejisi Enstitüsü (INSS) , Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un COVAX kapsamında ülkeye gönderilecek AstraZeneca aşılarını yan etkileri nedeniyle reddettiğini açıkladı.

Güney Kore İstihbarat Teşkilatı’na bağlı Ulusal Güvenlik Stratejisi Enstitüsü (INSS), Kuzey Kore’nin COVAX programı aracılığıyla ülkeye gönderilmesi planlanan AstraZeneca-Oxford Covid-19 aşılarını yan etkileri nedeniyle reddettiğini öne sürdü.

INSS tarafından hazırlanan raporda, Kuzey Kore’nin Çin üretimi aşıları da etkili olmayabileceği endişesiyle istemediği ancak ücretsiz olarak gönderilmesi umuduyla Rus aşılarına ilgi gösterdiği belirtildi.

Kuzey Kore’nin Mart ayının sonundan itibaren denizaşırı diplomatlarının Covid-19 aşısı yaptırmasına izin vermesine rağmen aşıları iç kullanım için güvence altına almaya yönelik herhangi bir girişimde bulunmadığı da aktarıldı.

INSS Kore Yarımadası Üzerine Stratejik Araştırma Direktörü Lee Sang-keun, “Rus aşılarına doğru yönelim söz konusu ancak şu ana kadar hiçbir adım atılmadı” dedi. Lee ayrıca, Kuzey Koreli yetkililerin AstraZeneca aşısı yaptıran bazı kişilerde nadir fakat ciddi kan pıhtılaşması görüldüğüne dair raporların ardından bu aşıya yönelik endişelerinin arttığını söyledi.

Corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle en büyük ticaret ortağı Çin ile sınırını kapatmasının ardından gıda krizinin derinleştiği ve tıbbi altyapısı zayıflayan Kuzey Kore’nin COVAX programı aracılığıyla bu yılın ilk yarısına kadar yaklaşık 2 milyon doz AstraZeneca-Oxford Covid-19 aşısı gönderilmesi bekleniyordu.

Öte yandan Kuzey Kore’de salgının başlangıcından bu yana hiç Covid-19 vakası bildirilmezken, salgına ilişkin veriler de açıklanmadı. Ancak salgın tedbirleri kapsamında Çin ile sınırların kapatılması ve yurtiçi seyahat kısıtlamaları da dahil olmak üzere sert önlemler uygulanmaya devam ediyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan elde kalan AstraZeneca'ları bu sefer Kuzey Makedonya’ya hediye etti

Yunanistan hükümeti vatandaşlarının kullanmaktan çekinmesi nedeniyle elde kalan AstraZeneca aşılarını komşu Balkan ülkelerine hediye etmeye devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan elde kalanları komşulara dağıtıyor: Bosna’ya 120 bin

Yunanistan hükümeti, vatandaşların yaptırmaktan çekindiği ve elde kalan AstraZeneca aşılarını ihtiyacı olan komşu ülkelere dağıtmaya devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Uzmanlar: AstraZeneca vurduranlara üçüncü doz gerekebilir

An itibariyle kullanımda olan koronavirüs aşılarının son derece sonuç verici olduğu, fakat pandeminin ilk döneminde üretildiklerinden bazı mutasyonlara karşı yetersiz kalabilecekleri belirtildi.
Devamını oku...