Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye İspanya’nın en büyük bilim ödülü verildi | Azınlıkça
Yaşam

Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye İspanya’nın en büyük bilim ödülü verildi

Koronavirüs Kovid-19 aşısını geliştiren BionTech şirketinin sahibi Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e İspanya‘nın en büyük bilim ödülü verildi.

İspanya’nın en prestijli ödülleri olarak bilinen ve veliaht Prenses Leonor’a atfen verilen Asturias Prensesi Ödülleri’nde teknik ve bilimsel araştırmalar dalında ödüle Kovid-19 aşısının bulunması nedeniyle Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci layık görüldü.

Asturias Prensesi Ödülleri Teknik ve Bilimsel Araştırmalar Jürisi, Kovid-19 aşılarının bulunmasına katkılarından dolayı 2021 yılı ödülüne Uğur Şahin (doktor), Özlem Türeci (doktor), Katalin Kariko (biyokimyacı), Drex Weissman (immünolog), Philip Felgner (immünolog), Derrick Rossi (biyolog) ve Sarah Gilbert’in (aşı uzmanı) layık görüldüğünü açıkladı.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e ödülün verilme gerekçesini juri yaptığı şu açıklamayla duyurdu:

“Çalışmaları, küresel ölçekte sağlığın korunması için temel bilimin öneminin mükemmel bir örneğidir. Temel araştırmalardaki uzun kariyerleriyle, Kovid-19 salgınıyla savaşmak için etkili aşılar elde etmek gibi yenilikçi uygulamalara öncülük ettiler. Hem yeni bir teknoloji olan RNA’nın geliştirilmesi hem de adenovirüsler bazlı aşıların üretilmesi, diğer hastalıklara karşı kullanımları için de bir umut yolu açtı.”

BioNTech’in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uğur Şahin.

Uğur Şahin, ödülü alması dolayısıyla Asturias Prensesi Vakfı’na yaptığı açıklamada, “Asturias Prensesi Ödülü, bilimin insanlık için bir fark yaratabileceğinin mükemmel bir şekilde tanınması açısından önemli. Araştırmalarımızın ve çalışmalarınızın bu salgına karşı mücadeleye katkıda bulunabildiği ve pek çok kişiye yardım edebildiği için çok minnettarım” ifadesini kullandı.

Özlem Türeci de “Asturias Prensesi Ödülü’nün sahipleri arasında yer almak bir onurdur. Bilimin asıl hedefini yaşamın iyileştirilmesi olarak tanımlayan bu ödülle değerli bir büyükelçi olarak görülmekten derin bir onur duyuyorum.” yorumunda bulundu.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da hangi şirket, aşı vurduran çalışanına 3 gün izin veriyor?

Yunanistan’ın Girit adasındaki salam sosis üretimiyle tanınan ünlü ‘Creta Farms’ şirketi, çalışanlarını Kovid-19’a karşı aşılanmaya teşvik etmek amacıyla, aşılanan çalışanlarına 3 gün maaşlı izin verme kararı aldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Vatandaşları aşıya ikna eden doktor ve eczacılara kişi başı 10 evro

Yunanistan’da hükümet, vakaların artması sonrasında aşılamaların hızlandırılması için girişimlerine bir yenisini ekliyor.
Devamını oku...
Yaşam

Delta'nın niçin bu kadar hızlı yayıldığı ortaya çıktı

Yunanistan genelinde tespit edilen koronavirüs vakalarında şu anda Delta mutasyonu öne geçmiş durumda. Uzmanlar kış mevsimine kadar kadar ülkede Delta mutasyonun yüzde 90 oranında baskın olacağını öngörüyorlar. 
Devamını oku...