Moskova’da aşılanmayanların restoranlara girişi yasaklandı | Azınlıkça
Yaşam

Moskova’da aşılanmayanların restoranlara girişi yasaklandı

Dünya genelinde küresel koronavirüs salgını nedeniyle aşı kampanyaları sürerken aşı yaptırmayanalara ise kısıtlamalar yavaş yavaş görülmeye başladı. Rusya’da restoranlar aşı olmayanlara kapılarını kapatıyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’da restoranlara sadece aşı olan veya Covid-19’a karşı bağışıklığı olan müşterilerin alınması kararı duyuruldu.

28 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak karara göre lokantalara girmeden önce müşterilere aşı sertifikası sorulacak. Aşı olduğunu gösteren müşteriler restoranlara girerek yemeklerini yiyebilecek.

Rusya’da alınan karara göre restorana girebilmek için ya aşı olmuş, ya da son 6 ayda hastalığı geçirmiş ya da son negatif korona testi sonucu olması gerekiyor.

Yasağı savunan Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, “Benzer kurallar uzun süredir birçok Avrupa ve Asya şehrinde yürürlükte” ifadelerini kullanırken 12 milyon nüfuslu Moskova şehrinin yeni bir karantinadan kaçınmak için şartlara uyum sağlaması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Rusya’nın başkentinde 500’den fazla katılımcı ile spor ve konser organizasyonları da yasaklanmış durumda. Korona ile ilgili ülkedeki önlem ve yasakları salgının durumuna göre yerel yönetimler arttırıyor veya gevşetiyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kontroller sıklaştı: Kafe ve restoranlarda kurallara uymayanlara ceza yağıyor

Yunanistan’da koronavirüs Delta mutasyonunun baş göstermesi ve vaka sayılarının artması sonrasında kısıtlamalar ve denetimler artıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

15 Temmuz’da iç mekanlar açılıyor: Aşısızlar giremeyecek

Yunanistan’da hükümetin, haftaiçerisinde sadece Kovid-19 aşısı vurdurmamış olanları kapsayacak bir dizi yeni kısıtlama getirmeye hazırlandığı belirtildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da vakalar arttı: Kafe ve restoranlarda ‘saf’ ve ‘karışık’ konusu gündemde

Yunanistan’da vakaların sıçrama göstermesiyle birlikte kafe ve restoranlarda ‘saf’ (sadece aşı vurduran ve negatif testi olanlar) ve ‘karışık’ alan tartışması uzmanlar masasına geldi.
Devamını oku...