Yaşam

Bill Gates: 2022 sonunda toparlanmış olacağız

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates küresel salgınlara karşı çalışmalarıyla biliniyor. 

Bİl Gates, dünyanın koronavirüs Kovid-19 pandemisinin etkilerinden tam anlamıyla 2022 senesinin sonunda toparlanmış olacağını belirtti.

Küresel koronavirüs salgınıyla ilgili sorulan soruları cevaplayan Bill Gates, “2022’nin sonunda tamamen normale dönmüş olmalıyız” dedi ve koronavirüs aşılarının, pandeminin neden olduğu ‘inanılmaz trajedi’nin son bulmasına yardımcı olacağını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, şubat ayında yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini ve en kötü senaryonun geride kaldığını söylemişti.

Gates, 2015 yılında yaptığı bir açıklamada, yeryüzünde milyonlarca kişinin ölümüne, “bir savaştan çok, hızla yayılabilen bir virüsün neden olabileceğini” dile getirmişti.

Bugüne kadar elde edilebilen verilere göre, Kovid-19 nedeniyle küresel düzeyde 125 milyon kişi koronavirüsten enfekte oldu ve yaklaşık 1.2 milyon kişi yaşamını yitirdi.

Microsoft Corp başkanlığından 2014 yılında ayrılan Gates, Bill ve Melinda Gates Vakfı aracılığıyla Kovid-19 salgınıyla küresel düzeyde mücadeleyi desteklemek için en az 1.75 milyar dolar taahhüt etti. Bu kaynak, bazı aşı üreticilerinin, tanıların ve potansiyel tedavilerin desteklenmesini içeriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Küresel Aşılar ve Bağışıklama Birliği (GAVI) tarafından desteklenen ve yoksul ülkelerin aşıya erişimini sağlamak için hazırlanan COVAX, 2021 sonuna kadar düşük gelirli ülkeler için 2 milyar aşı dozu sağlamayı hedefliyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

ECDC: Aşı vurduranlar maske takmayabilir

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), koronavirüs aşısının her iki dozunu da vurdurmuş olan vatandaşlar için sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi önlemlerin zorunlu olmaktan çıkarılabileceğini duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Profesör Thomaidis: Haftaya vaka patlaması yaşanabilir

EKPA Üniversitesi Analitik Kimya Bölümü Profesörü Nikolas Thomaidis, önümüzdeki hafta vaka sayılarında patlama yaşanabileceğini söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Self-test yapmayı reddeden öğrenci için polis çağırdılar

Yunanistan’ın Selanik şehrindeki 1. Thermi Lisesi’nde self-test yapmayı reddeden bir lise 2 öğrencisinin sınıfa girmesi okul müdürü tarafından engellendi.
Devamını oku...