Yaşam

Şahin: Bu virüsün 10 yıl bizimle kalacağı çok açık

BioNTech'in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uğur Şahin.

Koronavirüs salgınının ne zaman son bulacağı ile ilgili sorular artarken uzmanlar virüsün en az 10 sene gitmeyeceğini söylüyor. Kovid-19 koronavirüs aşısı geliştiren Prof. Uğur Şahin, virüsün insanlarla kalmaya devam edeceğini söyledi.

Alman BioNTech şirketi CEO’su Profesör Uğur Şahin, “Bu virüsün bizimle kalacağı çok açık. Bu sadece 2021 ve 2022’nin geçici bir sorunu değil. Bu gelecek 10 yıl için bir zorluk oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aşıyı 10 milyondan fazla insana tedarik ettik ama hala başaracak çok şey var. Aşımızı tüm dünyadaki insanlara ulaştırmak istiyoruz. Sadece ekonomik olarak gelişmiş ülkelerin değil gelişmekte olan ülkelerin de aşıya eriştiğinden emin olmak istiyoruz.”

Şahin, BioNTech‘in kanser için immünoterapi tedavileri geliştirmek amacıyla kurulduğunu belirterek, geçen yıl ocak ayında salgının farkına varmalarıyla bir şeyler yapma sorumluluğu hissettiklerini kaydetti.

Çalışmaya başladıklarında aşının başarılı olacağına dair hiçbir kanıtın bulunmadığını ifade eden Şahin, projenin finansmanı ile ilgili de şunları söyledi:

“Bu projeyi nasıl finanse edeceğimizi bilmiyorduk. Örnek vermek gerekirse, gelecek iki yıl için toplam bütçemiz yaklaşık 350 milyon dolardı ve projenin 1,5 milyar civarında giderinin olacağını biliyorduk.”

BionTech koronavirüs aşısı
About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çin aşısı yaptıranlar AB’ye girebilecek mi?

Yunanistan’ın önerisiyle Avrupa Birliği aşı pasaportu konusunu gündemine alırken Çin aşısı yaptıranların AB’ye girip giremeyeceği konusu merak uyandırıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kavala’daki bu iki köye korona giremedi

Batı Trakya’nın da içinde yer aldığı Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’nin Kavala ilinde iki küçük köyde, pandeminin başından beri hiçbir koronavirüs vakasına rastlanmadı.
Devamını oku...
Yaşam

AP Başkanı: Korona öncesindeki dünyaya dönemeyiz

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli “koronavirüs Kovid-19 salgınından” önceki dünyaya geri dönüşün olamayacağını söyledi.
Devamını oku...