Yaşam

Dünya Sağlık Örgütü bir aşıya daha acil kullanım onayı verdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi’yle ürettiği koronavirüs Kovid-19 aşısına acil kullanım onayı vererek dünyanın en fakir ülkelerinin bazılarında dağıtıma başlanmasına izin verdi.

Aşılar dünyanın belirli bölgelerindeki fakir ülkelere dağıtılmaya başlandı. DSÖ aşı onayıyla ilgili, “DSÖ bugün, acil kullanım için AstraZeneca-Oxford Kovid-19 koronavirüs aşısının iki çeşidini listeye alarak bu aşıların Covax aracılığıyla küresel piyasaya sürülmesine yeşil ışık yaktı” açıklamasını yapıtı.

DSÖ bildirisinde, AstraZeneca-SKBio (Güney Kore) ve Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretilen aşıların dağıtılmasına izin verildiği duyuruldu.

Örgütün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşı üretiminin artırılması gerektiğini vurgulayarak, “Koronavirüs aşısı geliştiricilerine, dosyalarını yüksek gelirli ülkelerdeki düzenleyicilere sunarken, aynı zamanda gözden geçirilmesi için DSÖ’ye sunulması için çağrı yapmaya devam ediyoruz” dedi.

AstraZeneca aşısının güvenlik için ‘elzem’ kriterleri karşıladığı ve faydasının getirdiği risklerden daha fazla olduğu belirtildi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çin aşısı yaptıranlar AB’ye girebilecek mi?

Yunanistan’ın önerisiyle Avrupa Birliği aşı pasaportu konusunu gündemine alırken Çin aşısı yaptıranların AB’ye girip giremeyeceği konusu merak uyandırıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kavala’daki bu iki köye korona giremedi

Batı Trakya’nın da içinde yer aldığı Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’nin Kavala ilinde iki küçük köyde, pandeminin başından beri hiçbir koronavirüs vakasına rastlanmadı.
Devamını oku...
Yaşam

AP Başkanı: Korona öncesindeki dünyaya dönemeyiz

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli “koronavirüs Kovid-19 salgınından” önceki dünyaya geri dönüşün olamayacağını söyledi.
Devamını oku...