Yaşam

AstraZeneca ve Pfizer-BioNTech’ten karma aşı geliyor

Koronavirüs salgınına karşı AstraZeneca ile Pfizer-BioNTech firmaları ürettikleri koronavirüs aşılarını birleştirerek karma aşı kullanımını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgınına karşı viral vektör yöntemiyle geliştirilen AstraZeneca ile mRNA tabanlı Pfizer-BioNTech iki doz olarak karma aşı kullanımı için harekete geçti.

Aşılarla ilgili yaşanan en büyük sorun, üretim kapasiteleri ve stoklarda yaşanan yetersizlik. Bu kapsamda aşı devlerinden ortak bir hamle geldi.

AstraZeneca’yla birlikte koronavirüs aşısı geliştiren Oxford Üniversitesi uzmanları, AstraZeneca aşısıyla Pfizer-BioNTech aşısının birlikte uygulanacağı testlerin başlayacağını duyurdu.

Çalışmada yer alacak isimlerden Oxford’da görevli aşı uzmanı Matthew Snape, testlere 50 yaş üzeri, daha önce aşı olmamış ve yüksek risk grubundaki 800 kişinin katılacağını ifade etti.

Aşıların dört-12 hafta arayla uygulanacağını belirten Snape, çalışmanın sonuçlarını yılın ikinci yarısında haziran ayı itibarıyla almayı umduklarını söyledi.

AstraZeneca, daha önce Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısıyla da birlikte kullanım için çalışma başlattıklarını duyurmuştu.

Öte yandan ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), aşıların karma olarak kullanılmasıyla ilgili uyarıda bulunmuştu. CDC’den yapılan açıklamada, “mRNA bazlı Covid-19 aşıları birbirleriyle ya da diğer aşılarla kullanımda karıştırılmamalıdır. Bu tip karma kullanımın güvenliği ya da etkinliği henüz değerlendirilmedi” denilmişti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’ın Türkiye’ye en yakın adasında tüm adalılar aşılandı

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, “Yunanistan’ın Meis (Kastelorizo) adası ‘covid-free’, tüm ada sakinleri aşılandı” başlığıyla bir haber yayımladı.
Devamını oku...
Yaşam

Johnson & Johnson’ın tek dozluk aşısı koronavirüs ile mücadeleyi hızlandırabilir

Kovid-19 salgınında aşılar kritik önem taşıyor. Johnson & Johnson’ın geliştirdiği koronavirüs aşısı sadece tek doz oluyor ve orta şiddetteki enfeksiyonları önlemede ciddi oranda etkili.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşıda sıra engelliler ve sağlık sorunu olanlara geldi

Yunanistan’da uzun süreli sağlık problemi olan veya engelli olan her yaştan vatandaş Mart ayından itibaren aşılanmaya başlanıyor.
Devamını oku...