Yaşam

Danimarka aşı pasaportu için harekete geçti

Küresel koronavirüs salgınına karşı ülkeler farklı uygulamaları deniyor. Bunlardan en tartışmalı olan aşı pasaportu uygulaması Danimarka’da hayata geçiriliyor.

DSÖ’nün ‘yolculardan aşı olduğuna dair kanıt istenmesini tavsiye etmiyoruz’ açıklamasına rağmen, Danimarka dijital aşı pasaportu hazırlıklarına başlandığını duyurdu.

Danimarka‘da Maliye Bakan Vekili Morten Bödskov, dijital aşı pasaportu hazırlıklarına başlandığını açıkladı.

Maliye Bakan Vekili Bödskov, düzenlediği basın toplantısında, iş dünyasının temsilcileriyle dijital aşı pasaportu hazırlamak için teknolojik altyapı çalışmalarına başladıklarını, sonuca ulaşmanın aylar sürebileceğini belirtti.

Dijital aşı pasaportunun teknolojik altyapısıyla ilgili bilgi veren Bödskov, şöyle dedi:

“Önemli olan doğru teknolojik çözümü bulmak. Bu sayede kültürel ve toplumsal yaşamda, özellikle iş seyahatleri olmak üzere yurt dışı seyahatlerinde kullanılacak teknolojik bir çözüm sunacağız.”

Danimarka Ticaret Odası (Dansk Erhverv) Direktörü Brian Mikkelsen, aşı pasaportundan beklentilerinin yüksek olduğunu ve uzun süredir üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Mikkelsen, iş dünyasının koronavirüs pasaportunun özellikle yeme-içme sektörü, festival gibi etkinlikler ve iş seyahatleri için imkan sağlamasını umduğunu söyledi.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, Son aylarda gündemde olan “aşı pasaportuna” ilişkin “Aşıların (virüsü) bulaşmayı azaltmadaki etkisi henüz bilinmediği için ve mevcutta çok sınırlı aşılama bulunduğu göz önüne alındığında, Komite ülkelere, gelen yolculardan aşı olduğuna dair kanıt istememelerini tavsiye etti” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan AB aşı pasaportu konusunda henüz uzlaşamazken İzlanda’da sertifikalar dağıtılmaya başlandı. İzlanda bu uygulamayı yapan ilk Schengen Bölgesi ülkesi oldu.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hac ve umre için yeni gelişme: Suudi Sağlık Bakanı açıkladı

Suudi Arabistan devleti hac ve umre ibadeti için yurtdışından gelişleri geçen yıl kapatmıştı. Yeni gelişmeyi Suudi Sağlık Bakanı açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çin aşısı yaptıranlar AB’ye girebilecek mi?

Yunanistan’ın önerisiyle Avrupa Birliği aşı pasaportu konusunu gündemine alırken Çin aşısı yaptıranların AB’ye girip giremeyeceği konusu merak uyandırıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Avrupa Birliği aşı pasaportu için ilk adımı attı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ortaya attığı ve ilk başlarda kabul görmeyen “aşı pasaportu” önerisi, yapılan son Avrupa Birliği liderler zirvesinde kabul gördü.
Devamını oku...