Yaşam

Çift maske takmak daha iyi korur mu?

Yunanistan’da da görülen mutasyona uğrayan koronavirüs uzmanları endişelendirirken virüsten korunmak için çift maske takılır mı sorusu gündemde.

Yunanistan geneli kamuya açık tüm alanlarda maske takma zorunluluğu bulunuyor ve maske kullanmayanlara para cezası kesiliyor. Öte yandan uzmanlar ise, çifte maske takmanın virüse karşı koruyuculuğu artırıp artırmadığı ile ilgili sorulara, “Evet, artırıyor” yanıtını veriyorlar.

Çok sayıda ülkede mutasyonlu virüse karşı korumayı artırmak için bez ve kumaş maskeler yasaklanırken, cerrahi maskeler zorunlu kılındı.

Çifte maske takan isimlerden biri de ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris.

Başkan Joe Biden’ın Ulaştırma Bakanlığına atadığı Pete Buttigieg ve eşi Chasten Buttgieg’in de çifte maske ile poz veren isimler arasında. 

Bilim insanları, cerrahi maskenin üzerine takılan kumaş maskenin koruyuculuğu artıracağı görüşünü dillendirirken, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, NBC televizyonuna yaptığı açıklamada çifte korumanın Covid-19’un yayılmasını önlemede yararlı olabileceğini belirterek “İki tabaka çok büyük ihtimalle virüs ve damlacıklara karşı daha etkili”  ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof Ateş Kara da mutasyonlu virüsün daha bulaşıcı özellik taşıdığını belirterek “Önceden mesafemiz 1 metre ise şimdi bunu en az 1,5 metre, karşılıklı durma süremiz 10 dakika ise şimdi bunu mutlaka 2-3 dakikalara indirmemiz lazım. Kapalı bir ortamda maske sayısını iki yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis: Mutasyonlar virüsü daha bulaşıcı hale getirdi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, başkent Atina’nın Sotiria Hastanesi’ni ziyaret ederek burada görevli doktorlara hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hac ve umre için yeni gelişme: Suudi Sağlık Bakanı açıkladı

Suudi Arabistan devleti hac ve umre ibadeti için yurtdışından gelişleri geçen yıl kapatmıştı. Yeni gelişmeyi Suudi Sağlık Bakanı açıkladı.
Devamını oku...
Yaşam

DSÖ: 2021 yılında salgının sona ermesini beklemiyoruz

Koronavirüs salgının 2021 yılı sonuna kadar sona ermesinin beklenmediği görüşü, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri tarafından da söylenmeye başladı.
Devamını oku...