Yaşam

Avrupa bir aşıya daha acil kullanım onayı verdi

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer/BioNTech ve Moderna şirketlerinin ardından AstraZeneca koronavirüs aşısı için de“acil kullanım onayı” verdi.

EMA tarafından AstraZeneca aşısına 65 yaş altı için “acil kullanım onayı” çıktı.

Avrupa, bu onayla Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın ardından üçüncü aşıya onay vermiş oldu.

Vektör aşı klasik usulde zayıflatılmış virüslerden üretilmişti ve ilk iki faz denemelerinde 65 yaş altında korumanın, ikinci dozla yüzde 90’lara çıktığı belirtilmişti.

AstraZeneca’nın mart ayına kadar Avrupa Birliği’ne, planlandığı gibi 81 milyon değil ancak 30 milyon doz verebileceği belirtiliyor.

EMA, aşının ön değerlendirme sürecini eldeki verilerle aylardır devam ettiriyordu. Bu nedenle aşı hakkındaki tavsiye kararının iki hafta gibi bir sürede çıkabileceği ifade edildi.

Oxford-AstraZeneca aşısının yaygın kullanımına, İngiltere’de 30 Aralık 2020’de onay çıkmıştı. İngiltere’de aşının ilk dozu 4 Ocak’ta yapılmıştı.

Oxford Üniversitesi’nin geliştirdiği Covid-19 aşısının üçüncü aşama klinik testlerini ardından yüzde 70 oranında etkili olduğu açıklanmıştı.

Oxford-AstraZeneca aşısının BioNTech ve Moderna’ya göre koruyuculuk düzeyinin daha düşük olduğu, ancak saklama koşullarının uygunluğu ve fiyatının düşüklüğü nedeniyle dünya genelinde yüzlerce milyon doz sipariş aldığı belirtiliyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2219 vaka, 35 ölü

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 4 Mart Perşembe günü duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde 2219 yeni koronavirüs vakası tespit ettiklerini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Tarımsal Kalkınma Bakan Yardımcısı da koronaya yakalandı

Yunanistan Tarımsal Kalkınma Bakan Yardımcısı Yannis İkonomu, yaptığı açıklamayla koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de lisede korona çıktı: Sınıf 15 günlüğüne kapatıldı

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) şehrinde okullarda görülen koronavirüs vakalarına yenileri eklendi.
Devamını oku...