Yaşam

Korona aşısı için Müslüman Alimler Birliği’nden fetva

Dünya Müslüman Alimler Birliği küresel salgın haline gelen koronavirüse karşı geliştirilen aşılarla ilgili fetva çıkardı. 

Birlik, uzman doktorların onayından geçen koronavirüs aşısı için dinen uygun olduğu fetvasını verdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el Karadaği tarafından yapılan yazılı açıklamada, korona salgınına karşı geliştirilen koronavirüs aşısı konusunda doktorlara güvenmenin zorunlu olduğunu dile getirdi.

Avrupa Birliği’nde ilk onayı alan ve Yunanistan’da da kullanılmaya başlanan Pfizer/Biontech başta olmak üzere korona aşıları hakkında çok sayıda fetva sorusu aldıklarını kaydeden Genel Sekretrer, “Tıp camiası, bu aşının belirli bir grup ve kişiler için gerekli olduğuna karar verirse bu, akıl ve beden sağlığının korunması ve salgının yayılmasının önlenmesi açısından İslami açıdan da kabul görmektedir” yorumunda bulundu.

Hazreti Muhammed’in “İslam’da zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur” hadisine atıfta bulunan Karadagi salgın durumunda tedavinin gerekli olduğu yönünde fetvalar bulunduğun belirtti.

Verilen fetvanın, uzman yetkili makamların aşıya onay vermesi, faydasını ve etkisini kanıtlamasına bağlı olacağını, burada da tamamen faydalı olması değil, faydasının ağır basması şartının aranacağını söyledi.

Öte yandan BAE’nin en yüksek İslami otoritesi olan BAE Fetva Konseyi de, küresel salgın haline gelen koronavirüse karşı geliştirilen aşılara domuz jelatini içerse bile Müslümanlar için kullanılabilir fetvası vermişti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Şapçı Sağlık Ocağı’nda korona aşıları başladı

Rodop ilinin Şapçı (Sapes) Sağlık Ocağı’nda ilk koronavirüs aşıları vurulmaya başladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis aşının ikinci dozunu yaptırdı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ve Başbakan Kiryakos Miçotakis koronavirüs aşılarının ikinci dozunu bugün yaptırdılar.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da kaç kişi aşı oldu?

Batı Trakya’nın da içinde yer aldığı Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti genelinde 3 binin üzerinde kişinin koronavirüs aşısı yaptırdığı açıklandı.
Devamını oku...