Yaşam

Çocuklarda koronavirüs belirtileri neler olabilir?

Çin’den çıktıktan sonra kısa zamanda dünyayı saran ve pandemi haline gelen Koronavirüs Kovid-19 salgını en çok yaşlıları vururken uzmanlar çocuklarda koronavirüs belirtileri neler tespit etmeye çalışıyor.

Kuzey İrlanda’da çalışmalarını sürdüren bilim insanları çocuklarda karın ağrısı, ishal ve kusma gibi şikayetlerin korona belirtileri olabileceğini söylüyor.

Kuzey İrlanda’da’n Queen’s Üniversitesi Belfast araştırma ekibi, çocuklar üzerinde yaptıkları araştırmanın ardından bu belirtilerin koronavirüs listesine eklenebileceğini ifade ediyorlar.

Şimdiki haliyle İngiltere’de kabul edilen semptomlar ateş, öksürük, koku ve tat duyusu kaybı olarak sıralanıyor. Bu belirtilerden herhangi birini gösterenlerin kendisini karantinaya alması ve test yaptırması öneriliyor.

ABD’deki Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) ise bulantı, kusma ve ishali Covid-19 semptomları arasında kabul eidyor.

Araştırmada, son dönemlerde koronavirüs kapıp kapmadıklarını tespit etmek üzere 1.000’e yakın çocuğa kan testi yapılmış durumda.

Ahval’de yer verilen habere göre herhangi bir tıp dergisinden önce medRxiv adlı sitede yayımlanan sonuçlara göre 992 çocuğun 68’inde koronavirüse karşı antikor bulundu. Bu onların önceden Sars-Cov-2 adlı yeni koronavirüsü kapmış olduklarına işaret ediyor.

Testi pozitif çıkan çocukların yarısında semptomlar ortaya çıkmıştı. 68 çocuğun 21’inde ateş belirtisi görülmüştü. Öksürük belirtisi olsa da ateş kadar yaygın değildi. Testi negatif çıkanlar da öksürük şikayetinde bulunmuştu.

Korona testi pozitif çıkan 68 çocuğun 13’ünde ishal, kusma, karın ağrısı gibi sindirim sistemi semptomları görüldü.

Koku ve tat duyusu kaybı ise sadece 6 çocukta çıkmıştı.

Çocukların hiçbiri Covid-19 nedeniyle ciddi sorunlar yaşamamış, hastaneye kaldırılmamıştı.

Araştırma ekibinin başında bulunan Dr. Tom Waterfield, “Virüsü kapan birçok çocuğun ağır hastalanmadığını biliyoruz, ama çocukların virüsü ne kadar yaydığına dair hala pek fikrimiz yok” dedi.

Sadece ateş, öksürük, tat ve koku duyu kaybı yaşamış çocuklara test yapılmış olsaydı, 34 çocuğun 26’sında, yani dörtte üçünde semptomlu vaka tespit edilmiş olacaktı.

Oysa sindirim sistemi semptomları da eklendiğinde 34 çocuğun 33’ünde, yani yüzde 97’sinde vaka tespiti gerçekleşecekti.

Dr. Waterfield, “İshal ve kusma bazı çocuklarda semptom olarak ortaya çıkıyor, bilinen semptomlar listesine bunu da eklemeyi düşünmeye değer” dedi.

İngiltere Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili, koronavirüsle ilgili bilgiler arttıkça Covid-19 semptomlar listesinin uzmanlar tarafından sürekli gözden geçirildiğini kaydetti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yoğun bakımlarda entübe edilmiş hasta sayısı 78’e yükseldi

Yunanistan’da koronavirüs Kovid-19’a yakalandıktan sonra durumu ağırlaşınca entübe edilerek yoğun bakım ünitelerine alınan hasta sayısı 78’e yükseldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kozlukebir Belediyesi’nde korona gerginliği

Batı Trakya’nın Rodop iline bağlı Kozlukebir (Arriana) Belediyesi’nde iktidarla muhalefet arasında koronavirüs gerginliği yaşanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da bugün 339 yeni vaka görüldü: Batı Trakya’da 2 tanı

Kamu sağlığı Kurumu EODY’nin verdiği bilgiye göre Yunanistan’da son 24 saatteki yeni koronavirüs vakaları 339’u buldu.
Devamını oku...