Kötü ağız kokusu olanlara 7 öneri - Azınlıkça
Yaşam

Kötü ağız kokusu olanlara 7 öneri

Kötü ağız kokusu olan ve bundan rahatsız olmayanlar durumu önemsemese de ağız kokusu başka hastalık veya rahatsızlığın nedeni olabiliyor.

Uzmanlar devamlı kötü ağız kokusu olanlar için uyarılarda bulunuyorlar. İnsan fark etmese de ağız kokusu genelde başkaları tarafından daha kolay fark edilebiliyor. Kişideki kötü ağız kokusu altta yatan basit bir neden olabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarına da işaret edebilir.

Ağız kokusunu gidermek için 7 öneri:

  • El sırtını yalayarak yapacağınız basit bir testle ağız kokunuz olup olmadığını rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.
  • Devamlı burun tıkanıklığı, burun kanaması, geniz akıntısı, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı gibi durumlarda mutlaka bir doktora başvurun.
  • Günlük ağız ve diş bakımınızı yapın, belli aralıklarla kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.
  • Tûtûn mamülleri ve aşırı alkol kullanımının, kokulu besinlerin ve baharatların ağız kokusuna neden olabileceğini aklınızda tutun.
  • Dengeli beslenmeye, taze sebze ve meyve tüketimine ve bol sıvı alınımına özen gösterin.
  • Antiseptik gargaralar kullanın.

Dil sırtını fırçalayarak temizleme ve dişlerin düzenli olarak fırçalanmasına devam eden ağız kokusu durumlarında bir uzmana başvurun.

Yemek alışkanlıkları ağız kokusuna neden olabilir

 Ağız kokusu genellikle beslenme alışkanlıklarına, ağız hijyeninin kötü olmasına veya birtakım hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin; soğan, sarımsak, turp veya bazı diğer kokulu baharatlar, tütün ya da aşırı alkol kullanımı gibi alışkanlıklar ağız kokusunun beslenme kültürüne bağlı nedenleri olarak sıralanabilir. Ayrıca herhangi bir hastalık olmasa da açlık nedeniyle ya da ağız ve dişlerin veya ağız içi protezlerin temizliğinin yeterince yapılmaması sonucunda da besin artıklarına bağlı olarak görülebilir.

Bademcik iltihapları kötü ağız kokusu yapar

Ağız kokusunun yaklaşık yüzde 90’ı ağızla ilişkili olarak görülür. Ağza bağlı nedenler arasında; diş çürükleri, diş eti iltihapları, ağız mukozasındaki diğer hastalıklar, bademcik iltihapları, öpücük hastalığı, bademcik veya yutak bölgesindeki apseler, kuşpalazı, tüylü dil, paslı dil, ağız boşluğundaki kanserler sayılabilir.

Uzun konuşma ve ağız kuruluğu kokuyu arttırıyor

Ağızda tükürük salgısının eksikliği veya yetersizliği direk ağız hijyenini bozarak ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle uzun süreli konuşma alışkanlığı, stres, tükürük bezi taşları veya iltihapları, şeker hastalığı, otoimmün tükürük bezi hastalıkları, ağız kuruluğu oluşturan ilaçlar, vitamin eksiklikleri, damak yarığı, dilin büyük olması veya alt çenenin küçük olması gibi yapısal bozukluklar da ağız kuruluğu sonucunda ağız kokusunu oluşturmaktadır.

Burun kemiğinizde eğrilik var ise: Her türlü burun tıkanıklığı ağız yoluyla solunuma yol açacağından, ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusunu oluşturur. Buna göre burun kemiği eğrilikleri, burun kemiğindeki delikler, burun eti büyümeleri, burun etlerinin erimesi ve aşırı küçülmesi, burun alerjileri, burun iltihapları, sinüzitler, burundaki yabancı cisimler veya burun taşları, geniz eti büyümeleri, burun kanaması, burun ve geniz kanserleri ağız kokusu oluşturan nedenlerdir.

Pek çok hastalık koku oluşumunda etkili olabilir: Gırtlak ve alt solunum yolu hastalığı olarak çeşitli larenjitler, bronşitler, diğer akciğer iltihapları, bronşiektazi, gırtlak ve akciğer kanserleri ağız kokusu oluşturur. Mide ve bağırsak sistemine bağlı hastalıklardan yemek borusundaki kistler, kesecikler, mide kanamaları, gastrit ve ülserler, reflü hastalıkları, mide fıtıkları, yemek borusu ve mide kanseri, bağırsakların paraziter hastalıkları, dizanteri, gıda zehirlenmeleri, karaciğer hastalıkları, akut karaciğer yetmezliklerinde ağız kokusu görülebilir. Bu nedenle sorunun altta yatan nedeninin iyi araştırılması gerekir.

Ağır tedaviler sonrası ağız kokusu olabilir: 

Ağız kokusu; lösemi, polistemia vera, aplastik anemi gibi kan hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, otoimmün hastalıklar, eozinofilik purpura, romatizmal hastalıklar, vücudun diğer bölgelerindeki bazı kanserlerde bile nefes yoluyla atılan kötü kokulu gazlar sonucunda oluşabilmektedir.

Ağız kokusu ölçümü yapılabiliyor: 

Ağız kokusundan şikayet eden kişilerin yaklaşık dörtte birinde gerçekte bir ağız kokusu yoktur ve kişi kendisinde ağız kokusu olduğundan şüphelenebilir, çekinir. Bu duruma halitofobi denir ve sıklıkla antisosyal insanlarda görülür. Ağız kokusunun giderilebilmesi için buna yol açan sebebin bulunması ve öncelikli olarak ortadan kaldırılması gerekir. Detaylı şekilde kulak burun boğaz, diş, göğüs hastalıkları ve gastroenterolojik muayenelerin yapılması önemlidir. Ağız kokusu için organoleptik yöntem, gaz kromotografisi, halimeter ve Cyranose 320 gibi ölçüm teknikleri kullanılmaktadır.

Doktor ağız kokusunun nedenine göre tedavi öneriyor:

Ağız konusunun nedenleri belirlendiği takdirde tedavisini planlamak kolaydır. Ancak bazen bir neden bulunamayabilir. Böyle durumlarda ağız hijyenine daha fazla ağırlık vermek, dil sırtını yumuşak tüylü fırçalarla temizlemek, koku giderici gargaralar ve spreylere başvurmak faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra ağız kokusuyla mücadele için; maydanoz ve nane, karanfil, guami meyvesinin kabukları, sakız ağacından elde edilen reçine ile üretilen çiklet ve bazı ilaçlar da kullanılabilirsiniz.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Egzersiz, kansere yakalanma riskini azaltır mı?

Kanser, insan sağlığı üzerinde ciddi bir tehdit oluşturan bir hastalıktır. İnsanların kansere yakalanma riskini azaltmak için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri önemlidir.
Devamını oku...
Yaşam

Ağız kokusu nasıl giderilir?

Dişlerinizi düzenli fırçalamanıza rağmen ağız kokusunu gideremiyorsanız, bu yöntemleri uygulayın.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’de okuyan 19 yaşındaki kız öğrenci kansere yenik düştü

Aslen Voloslu olan ve Gümülcine’deki Trakya Dimokritos Üniversitesi Sosyal Hizmet Fakültesi’nde eğitim gören 19 yaşında kız öğrenci kansere yenik düşerek son nefesini verdi.
Devamını oku...