Yaşam

Profesör Li Lanjuan: Korona eksi 20 derecede 20 yıl yaşıyor

Çin’de canlı hayvan pazarından tüm dünyaya yayılan koronavirüs herkesi evlere kilitledi.

Biliminsanları virüsün ne kadar süre hayatta kaldığı ile ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar.

Yapılan araştırmalardan koronavirüsün hava, plastik ve çeşitli yüzeylerde ne kadar süre canlı kaldığı ortaya çıkmıştı.

Kovid-19, bakır yüzeylerde dört saat, mukavva yüzeylerde 24 saat, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 72 saate kadar canlı kalabiliyordu. Virüsün havada canlı kalma süresi ise üç saate kadar çıkabiliyordu. Bu yüzden de kapalı alanlarda klima kullanılmmaası gerekiyor.

Koronanın yayıldığı Çin’den gelen son araştırmalara göre virüs, eksi 20 derece soğukta 20 yıl yaşayabiliyor.

Çin’de virüs üzerinde çalışmalarını sürdüren profesör Li Lanjuan, koronavirüsün eksi 20 derecede 20 yıl yaşayabileceğini öne sürdü.

Profesör yaptıkları araştırmalarda koronavirüsün soğuğa olan dayanıklılığı sebebiyle donmuş gıdalar üzerinden ve soğuk bölgelerden bulaşma ihtimali olduğunu ifade ederken özellikle donmuş gıda ticaretinde kontrollerin sıkılaştırılması gerektiğini öne sürüyor.

Li Lanjuan soğuğa karşı dayanıklı olan ve ömrü uzayan virüsünün soğuk ülkeler arasında kolayca bulaşabileceğini kaydetti.

Kovid-19’un birkaç ay boyunca eksi 4 derecede ve 20 yıl eksi 20 santigrat derecede hayatta kalabildiğini söyleyen profesör virüsün çok fazla donmuş gıda satılan pazardan bu sebeple çok hızlı yayıldığını dile getirdi.