Para mutluluğu satın alabilir mi? - Azınlıkça
Yaşam

Para mutluluğu satın alabilir mi?

Mutlu olmak insanın hayattaki başlıca hedefleri arasında yer alıyor. Eski bir deyiş “para mutluluğu satın alamaz” der, ancak yeni bir çalışma bunun tam olarak doğru olmadığını ortaya çıkardı.

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, bir kişinin gelirinin mutluluğunu ne kadar etkilediğinin bir sınırı olduğunu belirtiyordu. Ne var ki, ABD’deki araştırmacılar, paranın refah üzerindeki etkisine gelince, bunun bir sınırı olmadığını gösteren bir çalışma sonucu ile karşılaştı.

Araştırmacı Matthew Killingsworth yayınında, “Bu benim alanımda en çok araştırılan sorulardan biri. Bunu çok merak ediyorum. Diğer bilim adamları da bunu merak ediyor. Meslekten olmayan insanlar da bunu merak ediyor. Bu, herkesin her zaman sorguladığı bir şey” diyor.

Gelir ve mutluluk üzerine yapılan diğer araştırmalar, yıllık 75 bin dolar gelir civarında paranın önemini yitirdiği sonucuna varıyor.

Killingsworth çalışmasında 33 binden fazla kişiyi ve yaklaşık iki milyon veri noktasını inceledi. Her birinin günlük yaşamlarından veriler ve bilgiler aldı. Bu yeni büyük çalışmanın sonuçları, artan gelirin, yüz binlerce doları kazananların bile refahını, huzurunu etkilemeye devam ettiğini ortaya koydu.

Mutluluğun kaynağı ile ilgili görüş farklılıkları bulunuyor.

Bazı görüşlere göre para insanı mutlu ederken, sporun mutluluğun ana kaynağı olduğunu savunanların sayısı da oldukça fazla.

Araştırması için bir ‘Mutluluğunuzu Takip Edin’ isimli telefon uygulaması geliştiren Killingsworth, bu uygulama sayesinde büyük ve detaylı bir veriye ulaştı. Uygulamayı kullanan kişilerden gün içerisinde tamamen rastgele bir zamanda kısa ve hızlı anketler doldurmaları istendi.

Killingsworth bu şekilde hazırlıksız ve samimi bir gerçek yaşam profilinin zamanla oluştuğunu anlatıyor. Çalışmada sadece somut göstergeler değil ölçümü zor olan bir takım kişisel tecrübelerin değerlendirmelerini de bu şekilde yapabildiğini aktarıyor.

Olumlu ve olumsuz hislerini bu uygulama üzerinden anlık olarak aktaran kullanıcıların verileri sayesinde 18-65 yaş arası 33 bin 391 kişiden toplam 1 milyon 725 bin 994 geri bildirim elde edilmiş.

Bu kişilerin zaman içerisinde değişen maddi durumlarını da inceleyen Killingsworth, her türde refah ve mutluluğun gelir artışı ile birlikte arttığını tespit etti.

Buna göre ‘bir noktadan sonra para değerini yitiriyor’ savı insanların anından anına değişen bir duygu türü ve benzer bir duygu anını yaşamak için çok para sahibi olmaya da gerek bulunmuyor. Az parası olan kişiler de anına göre paranın değerini yitirdiğini düşünebiliyorlar. Ancak araştırmaya göre gelir artışı oldukça mutluluğu artışı durmaksızın devam ediyor.

Araştırmada tahmin edilenin de ötesinde bir bulguya erişiliyor:

“Bir kişinin kazandığı tek bir dolar ne kadar keyif veriyorsa ultra zengin olduklarında bile aynı keyfi vermeye devam ediyor.”

Killingsworth bunu şöyle ifade ediyor:

“25 bin dolar geliri olan ile 50 bin dolar geliri olan insanlar arasında nasıl bir mutluluk düzeyi farkı varsa 100 bin ile 200 bin dolar gelirleri olan farklı insanlar arasında da aynı oranda mutluluk farkı var.

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.