Batı Trakya’da sık görülen D vitamini eksikliği kemik erimesine neden oluyor - Azınlıkça
Yaşam

Batı Trakya’da sık görülen D vitamini eksikliği kemik erimesine neden oluyor

Kemik erimesi D vitamini eksikliği nedeniyle olabilir.

Batı Trakya’da özellikle kadınlar arasında D vitamini eksikliği olduğu biliniyor.

D vitamini eksikliğinin birçok yan etkisi bulunuyor. 

Bunlardan biri de kemik erimesine neden olması.

D vitamini özellikle menopoz sonrası kadınlarda ve ileri yaşlarda görülen osteoporoz, kırık ve düşmelerde ana risk faktörlerinden biri olarak belirtiliyor.

İnsan yaşlanınca deri ve bağırsaklar da değişiyor ve bu yüzden de D vitamininin emilimi azalıyor.

Bilimsel araştırmalar, ülkemiz dahil dünya genelinde salgın şeklinde bir D vitamini eksikliği yaşandığını kanıtlıyor. Vücudun genel sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri çarpıcı bir şekilde ortaya konan D vitamini, özellikle menopoz sonrası kadınlarda ve ileri yaşlarda görülen osteoporoz, kırık ve düşmelerde başlıca risk faktörü olarak tanımlanıyor. Yaşlılarda D vitamininin deride yapımının ve bağırsaklarda emiliminin azaldığına dikkat çeken Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, çözüm olarak D vitamini ile zenginleştirilmiş peynir tüketilmesini öneriyor.

Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini eksikliği, tüm dünyada ciddi bir sağlık problemine dönüştü. D vitamini konusunda yapılan son araştırmalar, ülkemizin yanı sıra Orta Doğu ülkelerinde dahi güneş ışınlarından yeterince faydalanılmadığını ortaya koyuyor. En büyük kaynağı güneş ışınları olan D vitamininin, vücuttaki eksikliği özellikle yaşlı bireylerde kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza, kırıklara ve düşmelere yol açıyor. Yaşlı bireylerde D vitamininin hem deride yapımının hem de bağırsaklarda emiliminin az olduğunu söyleyen Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, 70 yaşa kadar 15 mikrogram, 70 yaş üstünde 20 mikrogram miktarında alınması gereken günlük D Vitamininin, D vitamini ile zenginleştirilmiş peynirle tamamlanabileceğini belirtiyor.

“Vücudunuzda D vitamini yetersizse kalsiyum da görevini yapamaz”

Kemik erimesinin ülkemizde çok sık görülen bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Garipağaoğlu, “Kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde en önemli desteği kalsiyumdan alıyoruz. Ancak kalsiyumu kemiklere yerleştiren D vitaminidir. Dolayısı ile vücudunuzda D vitamini yetersiz ise kalsiyum görevini yapamaz. D vitamininin besinsel kaynakları son derece sınırlıdır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde toplumun genel sağlığını korumak için besinler, D vitamini ile zenginleştirilmektedir. Protein ve kalsiyum deposu peynir, kemik sağlığının korunmasında etkili bir besindir. Az tuzlu peynirler yaşlı bireyler için ana ve ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilecek sağlıklı atıştırmalıklardır. Yaşlı bireylerin, hem kalsiyumu hem de D vitaminini aynı anda alabilecekleri “D vitamini ile zenginleştirilmiş peynirleri” tüketmeleri önemlidir” diye konuştu.

Düzenli yürüyüş yapmanın ve yeterli uykunun da önemine dikkat çeken Prof. Dr. Garipağaoğlu, düzenli yürüyüş yapmanın, yeterli ve kaliteli uyku uyumanın bağışıklık sistemini iyileştirdiğini ve kemik sağlığını koruduğunu belirtiyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da bebeğinin doğumundan 2,5 ay sonra ölen eşi için kocasından hukuk mücadelesi

Batı Trakya’da doğum yaptıktan sadece iki buçuk ay sonra sepsisten ölen Dedeağaçlı bir anne Elpida’nın hikayesi kamuoyunu şok etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Eşi tarafından öldürülen Batı Trakyalı Cevriye için şarkı yazıldı

Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) şehrinde eşi tarafından dövülerek öldürülen Cevriye için şarkı yazıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de yaban mantarı toplama kampanyası

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ilinde Doğu Makedonya-Trakya Mantar Dostları, yaban mantarı toplama kampanyası başlatıyorlar.
Devamını oku...