Aç karnına kahve içmek doğru mu? - Azınlıkça
Yaşam

Aç karnına kahve içmek doğru mu?

‘Kahve içmeden kendime gelemiyorum’ diyenlerden misiniz? Kokusu ve bizde uyandırdığı duygular ile mucizevi içecekler arasında yer alan kahveyi boş bir mide ile tüketiyorsanız dikkat.

İlk yudumunuzdan önce bir şeyler atıştırmak sağlığınız açısından önemli.

Peki, Aç karnına kahve içmek doğru mu? Boş mideyle kahve içmek sağlığımızı nasıl etkiler?

Uyanır uyanmaz kahve içenlerdenseniz bu haber size. Kahvenin uyku açıcı etkisi nedeniyle sabah saatlerinde ilk iş olarak tükettiğimiz kahve sağlık açısından önemli sorunlara neden oluyor.

Eğer ilk olarak kahve tüketiyorsanız muhtemelen sindirim sisteminize zarar veriyorsunuz. Bir fincan kahve içmeden önce bir şeyler yemek önemli. Kahve, mide asidi üretiminizi arttırdığı için, midenizde yiyeceğin bulunması, ekstra asidin mide iç duvarına zarar vermesini önleyecektir.

Aç karnına çok sık kahve içerseniz, vücudunuzun ürettiği hidroklorik asit mide zarınıza zarar verir. Kafeinsiz kahve için de bu geçerli.

Mide zarının hasar görmesine ek olarak, aç karnına kahve içmek başka rahatsız edici yan etkilere de neden olabilir. Kahve size ruh hali değişiklikleri de dahil olmak üzere sinirlilik, umursamama ve diğer yoksunluk belirtilerini tetikleyebilir. 

Sabahları uyanmak için bir fincan kahve iyi bir seçenek olarak kabul edilmiyor. Her sabah, vücudumuz sadece uyanarak, kortizol (sizi uyaran bir hormon) salgılıyor. 

Kortizol seviyelerinizin yüksek bir noktada olduğu sabah saatlerinde işe başlamak için kahve içmek aslında ters etki yaratıyor. Kortizol seviyelerinizin düşmeye başladığı öğleden sonra bir fincan kahve içmeye gitmek çok daha etkili olacaktır. 

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Kahve içen daha uzun yaşıyor

Kahvenin tüm sebeplere bağlı ölümleri azalttığı düşünülüyor.
Devamını oku...
Yaşam

Çikolata, patates ve kahve 2055’e kadar yok olabilir

Bilim insanlarının yaptığı araştırma, küresel ısınma ve aşırı tarım ilacı kullanmanın sadece vahşi yaşamı değil insanların gıda kaynaklarını da yok edeceğini ortaya koydu. Araştırmaya göre patates, kahve ve kakao 2055’e kadar yok olabilir.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan halkı pahalılık nedeniyle kahveyi evde hazırlayıp işe götürüyor

Yunan halkı, en sevdikleri alışkanlıklarından biri olan ev dışında kahve keyfinde bile kesintiye gitmeye başladı. Çoğu Yunan artık kahveyi evinde hazırlayarak dışarı götürüyor veya evinde kahvesini içiyor.
Devamını oku...