Kahve içmek için en uygun saatler hangileri? - Azınlıkça
Yaşam

Kahve içmek için en uygun saatler hangileri?

Kahve ile Batı Trakya adeta bir bütündür. Tarlaya elimizde kahve ile gider, deniz sahilinde buz gibi kahvemizi yudumlayarak güneşleniriz.

2018’de yapılan bir araştırma, Amerikalıların yüzde 64’ünün bir önceki gün kahve tükettiğini ortaya koydu.

Ancak kolektif biçimde her gün daha fazla kahve çekirdeği öğütürken ya da yerel kahve dükkanlarını tıka basa doldururken, bu günlük rutinimiz sayesinde sağlığımızı ya da enerjimiz maksimize etmiyoruz.

127 bilimsel araştırma, kahve içmenin ortalama ömrü uzatması, kanser riskini, kalp hastalıklarını, tip II diyabeti ya da Parkinson hastalığını azaltması gibi etkilerinde hemfikir.

Kulağa harika geliyor değil mi? Ancak tek sorun kahveyi günün hangi saatinde içtiğinizle ilgili. Tüm bu yararlı etkiler, gün içinde kahveyi tükettiğiniz saate göre azalabiliyor.

Aslında, bilim bize, kahve için en uygun saatin stres hormonu kortizol seviyesinin vücutta azaldığı anlar olduğunu söyler. Çünkü kafein ve kortizol vücudunuzda strese neden olur ve aşırı stres sağlığınız için kötüdür. İlaveten, uzun vadede daha fazla yorulmanıza da sebep olur.

Stres hormonu kortizol, günlük ritminiz ile doğru orantılı salgılanır. Bu kişiden kişiye değişir ancak bir kişi sabah 06.30’da uyanıyorsa kortizol seviyesinin doruğa ulaştığı anlar 08.00 ya da 09.00, 13.00’e akşam 5.30 ila 6.30 olabilir.

Bir kişi saba 10.00’da kalkıyorsa, kortizol seviyesi üç saat sonra artış gösterir. Çok erken kalkanlar ise bu çizelgeyi üç saat ileri alabilir.

Bununla birlikte, kortizol seviyeleri sabah hareket etmeye başladığınız andan itibaren artmaya başlar ki bu da kahve içmek için i̇deal bir an değildir. Aynı şekilde öğleden sonraları da pek uygun sayılmaz çünkü bu gece uyumanızı zorlaştırabilir.

Bu da, sabah 06.30’da uyanan birinin ilk kortizol penceresinin kapanmasından sonra kahve içmesi gerektiği anlamına gelir. Yani; 09.30 ve 11.30 arası. Elbette küçük bir kafein şokundan faylanmak istiyorsa.

Özetle, kahve içmek için sabahın ilerleyen saatleri ile erken öğle arası en iyi vakit.

Diyetisyen ve beslenme uzmanı Lisa Lisiewski, “Bu saatlerde kortizol seviyeniz en düşüktür ve bir uyarıcıdan bu dilimde yararlanabilirsiniz” yorumunu yapıyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Narlıköy köprüsünü bile 5 yıldır yapamayan siyasetçiler: ‘Utanmıyor’

Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti’nde anamuhalefet listesi ‘Bölgesel Sentez’ (Periferiaki Sinthesi) yayınladığı açıklamayla Eyalet yönetimini eleştirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de 39 yaşında trafik canavarının kurbanı oldu

Trafik canavarı son günlerde Batı Trakya’da dolaşmaya devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de ağıl soymuştu: Yakalandı

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ilinde 15 Mayıs Pazar öğleden sonra, yaşlı çiftin ağılını soyan kişi polis tarafından yakalandı.
Devamını oku...