Gümülcine Hukuk Fakültesi'nde İkinci İşgal Dalgası: 18 Öğrenci Tutuklandıktan Sonra Yeniden İşgal - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Hukuk Fakültesi’nde İkinci İşgal Dalgası: 18 Öğrenci Tutuklandıktan Sonra Yeniden İşgal

Ünivesite Öğrencileri, Polis Baskını Sonrası Gümülcine‘deki Hukuk Fakültesi‘ni Yeniden Ele Geçirdi

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Gümülcine‘deki (Komotini) Trakya Dimokritos Üniversitesi Hukuk Fakültesi kampüsü, dünkü polis baskınının ardından 18 öğrencinin tutuklanmasıyla sonuçlanan olayların ardından, üniversite öğrencileri tarafından yeniden işgal edildi. İlk işgalin polis müdahalesiyle sonlandırılmasının ardından öğrenciler, harekete geçerek kampüsü tekrar ele geçirdi.

Öğrencilerden Devam Kararı

Bu öğleden sonra gerçekleştirilen ve geniş öğrenci kitlesinin katılımıyla düzenlenen büyük bir toplantı, öğrencilerin duruşunu ve birliğini gösterdi. Ancak, Öğrenci Birliği içinde çoğunlukta olan DAP-NDFK grubu, güvenlik endişeleri nedeniyle çekimser kaldı.

Gümülcine Emniyeti Önünde Protesto Gösterisi

Dünkü işgal ve sonrasında yaşanan polis baskını, öğrenciler ve sendikaların Gümülcine Emniyet Müdürlüğü önünde büyük bir protesto gösterisi düzenlemesine yol açtı. Gösteri, toplumun geniş kesimlerinin desteğini çekerken, gözaltına alınan öğrencilerin bir kısmı serbest bırakıldı. Serbest bırakılan 12 öğrenci, kamu binasının işleyişini bozma suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Yeniden İşgal Başladı

Gümülcine‘deki Hukuk Fakültesi kampüsünün yeniden işgal edilmesi, öğrenci hareketinin özel üniversitlere karşı tavrının süreceği mesajını vermek için gerçekleştiriliyor. Hükümetin özel üniversitelerin diplomalarının devlet üniversite diplomalarıyla aynı statüye sahip olmasına yol veren yeni yasayı geri çekmesi talep ediliyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Devlet Hastanesi'nde Akşam Ameliyatları Olacak Mı?

Gümülcine Hastanesi’ndeki bekleme süreleri uzmanlık alanına göre değişiklik gösteriyor. Hastane çalışanları, öğleden sonra ameliyatlarının yapılabilmesi için yeterli oda ve eğitimli personele ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Egnatia Otobanı'nda Trajik Kaza: 56 Yaşındaki Sürücü Hayatını Kaybetti

Egnatia Otobanı’nın İskeçe – Gümülcine yol kesiminde, Yassıköy sapağı civarında, 22 Şubat Çarşamba gecesi geç saatlerde meydana gelen feci bir trafik kazası, bir aileyi yasa boğdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcineli Çiftçiler Atina Yolcusu

Gümülcineli çiftçiler, tarım sektöründe yaşanan sıkıntılar ve taleplerini dile getirmek üzere Atina’ya doğru yola çıkıyor.
Devamını oku...