Çiftçiler Eylemleri Sürdürecek: Miçotakis'in Önlemleri Yeterli Değil - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Eylemleri Sürdürecek: Miçotakis’in Önlemleri Yeterli Değil

Yunanistan geneli çiftçi derneklerinin liderleri, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in tarım sektörü için açıkladığı önlemlerin yetersiz olduğunu belirterek, eylemlerini sürdürme kararlılıklarını ifade ettiler.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Çiftçiler, Başbakanla yüz yüze görüşmeyi talep ederek, sorunların çözümü için somut adımlar atılmasını istiyorlar.

Miçotakis’in Açıkladığı Önlemler Çiftçileri Tatmin Etmedi

Başbakan Miçotakis tarafından duyurulan önlemler, çiftçilerin beklentilerini karşılamaktan uzak kaldı. Kardiça Tarım Dernekleri Federasyonu Başkanı Kostas Tzellas, açıklanan 82 milyon evroluk tarımsal yağ fonunun, tarımsal yağ için talep edilen vergisizleştirmeyi karşılamadığını belirtti. Elektrik fiyatlarındaki indirimlerin de artan üretim maliyetlerini dengelenemeyeceğini vurguladı. Tzellas, ayrıca Başbakanın Teselya’daki sel mağdurlarına yönelik somut bir destek planı sunmadığını ve Agrotica’daki miting sonrasında çiftçilerin eylemlerini sürdürmeye devam edeceğini dile getirdi.

Selanik’teki Ablukadaki Çiftçiler de Memnuniyetsiz

Selanik Fuarı’nın güney kapısındaki ablukada bulunan çiftçiler de, Miçotakis’in önlemlerinin sadece Teselya için olduğunu ve Yunanistan’ın geri kalanının bu önlemlerden etkilenmediğini belirtiyor. Pella Tarım Derneği Başkanı Yorgos Sidiropulos, Başbakan ile doğrudan bir görüşme talep ederek, Kırsal Kalkınma Bakanlığına olan güvensizliğin çözüm bulunması için Başbakanın devreye girmesini gerektirdiğini ifade etti.

Yeni KAP ve Hükümet Politikalarına Tepkiler

Derveni ablukasının iletişim sorumlusu Kostas Chatziparadisis, çiftçilerin hem Teselya ovasındaki felaketle hem de yeni Ortak Tarım Politikası (KAP) ile ilgili genel sorunlar ve yıllardır biriken diğer sorunlarla mücadele ettiğini belirtti. Chatziparadisis, çiftçilerin çözüm bulunması için Başbakanla görüşme taleplerinin altını çizdi.

Çiftçiler eylemleriyle, sektörün karşı karşıya olduğu zorlukların ve sorunların çözümü için somut adımlar atılmasını talep etmeyi sürdürüyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Halk En Çok Hangi Hastalıktan Ölüyor?

Yunanistan’da vatandaşların en çok hangi hastalıklardan dolayı öldükleri belli oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Grev Ulaşımı Felç Edecek

ADEDY’nin çağrısıyla başlayan ve Yunanistan Toplu Taşıma Federasyonu tarafından desteklenen 24 saatlik grev, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle başlıyor. İşçi sendikalarının grev ilan etmesi, toplu taşıma hizmetlerinde önemli aksamalara yol açacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...