Yunanistan: Trafik Kazalarında Cep Telefonu Kullanımı Büyük Etken - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan: Trafik Kazalarında Cep Telefonu Kullanımı Büyük Etken

Trafikte güvenliği arttırmak ve kazaları azaltmak için Yunanistan‘da alınan önlemler ve bu önlemlerin etkileri halkın gündeminde yer alıyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Panhelenik Sürüş Eğitmenleri Federasyonu Başkanı Nikos Grentzelos’un açıklamaları bu konuda önemli bir ışık tuttu. Grentzelos, trafik kazaları ve yol davranışlarındaki problemlere dikkat çekerek, bu konuların sadece istatistikler değil, gerçek insan hayatları olduğunu vurguladı.

Özellikle genç sürücülerin kazalarda daha fazla rol oynadığına ve sigorta şirketlerinin 18-23 yaş aralığındaki sürücülerden ekstra ücret talep ettiğine işaret eden Grentzelos, dikkatsiz sürüş, alkol tüketimi ve aşırı hızın kazaların başlıca sebepleri arasında yer aldığını belirtti. Bunun yanı sıra, cep telefonu kullanımının trafikteki en büyük problemlerden biri olduğuna ve yeterince kayıt altına alınmadığına dikkat çekti. Grentzelos, kırmızı ışık ihlallerinin istatistiklere yansıtıldığını ancak kırmızı ışık ihlaline büyük oranla cep telefonuna bakmanın neden olduğunu ve bunun da kayda alınmadığını belirtiyor. Bu nedenle de kazalarda cep telefonu kullanımıyla ilgili verilerin yetersiz olduğunu kaydediyor.

Trafik güvenliği için ebeveynlerin çocuklarına örnek olması ve trafik kurallarına uymaları da son derece önemli. Ayrıca okullarda da trafik eğitiminin her kademe için farklı şekillerde verilmesi gerekiyor. Böylece çocukların ve gençlerin daha bilinçli sürücüler haline gelebilmesi mümkün.

Grentzelos ayrıca, trafikte polis denetimlerinin ve cezaların önemine değiniyor. Belirli bir ceza miktarına ulaşıldığında, Yunan vatandaşlarının emniyet kemeri ve kask kullanımına daha fazla önem verdiğini, ancak bunun yalnızca cezalardan kaçınmak için değil, aynı zamanda kendi güvenlikleri için de olması gerektiğini vurguluyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Benzin Fiyatları 2 Evroya Yükselişte: Akaryakıtta Gelecek Endişesi

Petrol fiyatlarının 100 doları aşması beklenirken, Yunanistan’da benzin zamları peş peşe geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Saatler Değişiyor! Yaz Saati Geldi

Yunanistan, 30 Mart Cumartesi’yi 31 Mart Pazar’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...