İskeçe Hastanesi'nde Ameliyat Bekleme Süreleri 2,5 Yıla Varıyor! - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe Hastanesi’nde Ameliyat Bekleme Süreleri 2,5 Yıla Varıyor!

İskeçe Hastanesi’nin cerrahi kliniği, bir çocuk cerrahı, beş cerrah ve iki asistan ekibiyle, acil ve düzenli ameliyatları kapsayan yoğun bir program yürütüyor.

Ancak, Iskeçe Hastane Doktorları Birliği Başkanı Apostolos Kyrialanis’in açıklamalarına göre, Yunanistan genelinde Tek Dijital Ameliyat Listesi’nin uygulanmasıyla birlikte, hasta sıralaması ve ameliyat süreçleri daha şeffaf hale gelse de, özellikle iki yıldan fazla süredir bekleyen hastalar için ciddi endişeler devam ediyor.

Hastaların sağlık durumlarına göre sınıflandırıldığı bu sistemde, acil durumlar hemen ele alınırken, diğer hastaların ameliyat için uzun süreler beklemesi gerekiyor. Kyrialanis, hasta bekleme sürelerini azaltmak için daha fazla ameliyat yapılmasının şart olduğunu belirtiyor. Ancak, mevcut doktor sayısı ve operasyon kapasitesiyle bu hedefin ne kadar ulaşılabilir olduğu soru işareti yaratıyor.

İskeçe Hastanesi’nin en büyük sıkıntılarından biri de anestezi uzmanı eksikliği. Bu durum, operasyon kapasitesini daha da sınırlıyor ve hastaların ameliyat için bekledikleri süreyi uzatıyor. Kyrialanis, liste alt duyurusunun herkesin sırasını görerek ameliyat yerleştirme sürecinin şeffaflığını artıracağını ifade ederken, sonuçların hastalar için olumlu olacağını umuyor.

Hastane yönetimi ve cerrahlar, yıllık olarak güncellenen ve bakanlık tarafından talep edilen listelerle çalışmalarını sürdürüyor. Ancak, anestezi uzmanı ve yeterli sayıda doktor eksikliği gibi sorunlar devam ettiği sürece, özellikle düşük kategorideki hastalar için bekleyiş sürecinin uzaması kaçınılmaz görünüyor. İskeçe Hastanesi ve sağlık yetkilileri, bu sorunları çözerek hastaların daha hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe'de Trafik Kazasında Bir Kişi Hayatını Kaybetti, Üç Kişi Yaralandı

İskeçe’de 31 Mayıs Cuma gecesi meydana gelen trafik kazasında bir genç hayatını kaybetti, üç kişi de yaralandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Milletvekili Burhan Baran'dan Fenerbahçeliler Derneği Hakkında Basın Açıklaması

İskeçe Bağımsız Milletvekili Burhan Baran, Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği hakkında verilen kapatma kararıı ile ilgili basın açıklaması yayınladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe Milletvekili Burhan Baran'ın Dokunulmazlığı Kaldırıldı

İskeçe bağımsız milletvekili Burhan Baran’ın, Yunanistan Parlamentosu’nda yapılan oylama sonucu dokunulmazlığı kaldırıldı.
Devamını oku...