İskeçe'deki Arıcılar Sektördeki Sorunlar İçin Çözüm Arıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’deki Arıcılar Sektördeki Sorunlar İçin Çözüm Arıyor

İskeçe‘de arıcılık sektörü, karşılaştıkları zorluklara karşı çözüm yolları arayışında. Yeni kurulan İskeçe Arıcılar Birliği, sektördeki sorunların üstesinden gelmek ve arıcıların yaşam kalitesini iyileştirmek için çaba gösteriyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Birliğin talepleri, ulusal ve yerel düzeyde eylem gerektiriyor. İthal balın izlenebilirliği, balların polen analizinin kurumsallaştırılması, tozlaşmanın yıllık finansmanla desteklenmesi, arıcıların beslenme hakkı ve eşit finansmana erişimi gibi konular öne çıkıyor.

Özellikle, 852/2004 sayılı düzenlemeye göre, üreticiden nihai tüketicilere satılabilecek bal miktarı üzerindeki kısıtlamanın kaldırılması, böylece bölgede balın serbestçe satılması talep ediliyor. Ayrıca, 2023 yılında yaşanan üretim düşüşü nedeniyle arıcılara doğrudan mali yardım, sel mağdurlarına kovan başına 84 Avro doğrudan finansman sağlanması, ve şiddetli hava koşullarında ELGA’dan üretim tazminatı gibi önlemler gündemde.

Yerel düzeyde ise, İskeçe Arıcılar Birliği, arıcıların İskeçe’nin yerel çam ormanlarına erişimine yönelik önlemlerin kaldırılmasını, arıcılık parklarının oluşturulmasını, vilayet ormanlarına kontrollü ve güvenli giriş imkanlarının sağlanmasını ve ormanlara arıcılık bitkilerinin ekilmesini talep ediyor.

Ayrıca, bu yıl Evros’ta yaşanan yangınlar sonucunda artan arı kuşu (Merops apiaster) popülasyonu nedeniyle binlerce arı kovanına zarar verildi. Bu durum, küçük oğulların kaybına ve önemli bir üretim düşüşüne neden oldu. Arıcılar Birliği, bu zararları telafi etmek için derhal finansal destek talep ediyor.

Son olarak, dernek ile işbirliği içinde halka açık bir arıcılık parkının oluşturulması planlanıyor. Bu parkın, sektörün sorunlarına dikkat çekmenin ve çözüm yolları bulmanın yanı sıra, arıcılığın önemini vurgulamak ve bu alandaki farkındalığı artırmak için bir platform olması hedefleniyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe'de Trafik Kazasında Bir Kişi Hayatını Kaybetti, Üç Kişi Yaralandı

İskeçe’de 31 Mayıs Cuma gecesi meydana gelen trafik kazasında bir genç hayatını kaybetti, üç kişi de yaralandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Milletvekili Burhan Baran'dan Fenerbahçeliler Derneği Hakkında Basın Açıklaması

İskeçe Bağımsız Milletvekili Burhan Baran, Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği hakkında verilen kapatma kararıı ile ilgili basın açıklaması yayınladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Arıcılar Protesto Gösterisi Düzenlemeye Hazırlanıyor

Rodop Merkez Arıcılar Birliği 31 Mayıs Cuma günü saat 10:00’da Rodop OPEKEPE binası önünde protesto gösterisi düzenlemeye hazırlanıyor.
Devamını oku...