İskeçe'deki Arıcılar Sektördeki Sorunlar İçin Çözüm Arıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’deki Arıcılar Sektördeki Sorunlar İçin Çözüm Arıyor

İskeçe‘de arıcılık sektörü, karşılaştıkları zorluklara karşı çözüm yolları arayışında. Yeni kurulan İskeçe Arıcılar Birliği, sektördeki sorunların üstesinden gelmek ve arıcıların yaşam kalitesini iyileştirmek için çaba gösteriyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Birliğin talepleri, ulusal ve yerel düzeyde eylem gerektiriyor. İthal balın izlenebilirliği, balların polen analizinin kurumsallaştırılması, tozlaşmanın yıllık finansmanla desteklenmesi, arıcıların beslenme hakkı ve eşit finansmana erişimi gibi konular öne çıkıyor.

Özellikle, 852/2004 sayılı düzenlemeye göre, üreticiden nihai tüketicilere satılabilecek bal miktarı üzerindeki kısıtlamanın kaldırılması, böylece bölgede balın serbestçe satılması talep ediliyor. Ayrıca, 2023 yılında yaşanan üretim düşüşü nedeniyle arıcılara doğrudan mali yardım, sel mağdurlarına kovan başına 84 Avro doğrudan finansman sağlanması, ve şiddetli hava koşullarında ELGA’dan üretim tazminatı gibi önlemler gündemde.

Yerel düzeyde ise, İskeçe Arıcılar Birliği, arıcıların İskeçe’nin yerel çam ormanlarına erişimine yönelik önlemlerin kaldırılmasını, arıcılık parklarının oluşturulmasını, vilayet ormanlarına kontrollü ve güvenli giriş imkanlarının sağlanmasını ve ormanlara arıcılık bitkilerinin ekilmesini talep ediyor.

Ayrıca, bu yıl Evros’ta yaşanan yangınlar sonucunda artan arı kuşu (Merops apiaster) popülasyonu nedeniyle binlerce arı kovanına zarar verildi. Bu durum, küçük oğulların kaybına ve önemli bir üretim düşüşüne neden oldu. Arıcılar Birliği, bu zararları telafi etmek için derhal finansal destek talep ediyor.

Son olarak, dernek ile işbirliği içinde halka açık bir arıcılık parkının oluşturulması planlanıyor. Bu parkın, sektörün sorunlarına dikkat çekmenin ve çözüm yolları bulmanın yanı sıra, arıcılığın önemini vurgulamak ve bu alandaki farkındalığı artırmak için bir platform olması hedefleniyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe'de Yasal İzni Olmadan Sokakta Mal Satan Vatandaşa Kelepçe

İskeçe’de bir vatandaş, yasal izni olmadan sokakta mal sattığı gerekçesiyle tutuklandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçeli Gençten Örnek Davranış: Sokak Hayvanlarına Sıcak Bir Yuva

İskeçe ilinde yaşayan 18 yaşındaki Şaban Reşit, sokak hayvanları için gösterdiği örnek davranışla gönülleri fethetti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe'nin Dolaphan Köyünden Bir Vatandaş Atina'da Hayatını Kaybetti

İskeçe iline bağlı Mustafçova Belediyesi’nin sakinlerinden olan Dolaphan köyünden 60 yaşındaki vatandaş Atina’da yaşanan kavgada hayatını kaybetti.
Devamını oku...