Yunanistan'da Otoban Geçiş Ücretlerine Zam Geliyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Otoban Geçiş Ücretlerine Zam Geliyor

Yunanistan‘da 2024 yılı itibarıyla otoban geçiş ücretlerinde yüzde 15’lere varan artış öngörülüyor. Bu zam, ülke genelindeki transit geçiş maliyetlerini de etkileyecek.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantının ardından, otobanların imtiyaz sahipleri, 2024’ten itibaren geçerli olacak ücret artışları konusunda prensipte anlaşmaya vardılar. Bu artış, imtiyaz sahiplerinin ilk taleplerinin gerisinde kalsa da, vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanmadı.

Otoban Kullanıcıları için Yeni Maliyetler

Elde edilen bilgilere göre, geçiş ücretlerindeki artışın %6-8 civarında olması bekleniyor. Eğer bu artışlar uygulanırsa, geçiş ücretlerindeki genel artış %14’e ulaşacak. Bu, 2025 ve 2026 yıllarındaki artış oranlarının belirlenmesiyle ilgili kararın önemini daha da artırıyor.

Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’nda yapılan ilk toplantılar sonuçsuz kaldı ve Maliye Bakanlığı, önerilen artışları kabul etmeyeceğini açıkladı. Ardından yaşanan sel felaketi ve Daniel havasının yarattığı yıkımlar nedeniyle konu bir süre askıya alındı.

Nihayetinde, yeni toplantıdan onay çıktı ve zam oranında mutabakata varıldı. Zamlı geçiş ücretlerinin uygulanmasına 2024 yılı başından itibaren başlanacak.

Ücretli otoyollar arasında Batı Trakya‘da Kipi Evros’tan İgumeniça’ya kadar (Egnatia Otobanı) Elefsina-Patra (Olympia Odos), Antirrio-Ioannina (Ionia Odos), Fthiotida’daki Metamorfosi-Skarfia (Nea Odos), Xiniada-Trikala (E65) Skarfeia-Raches Fthiotida (E65), Raches-Kleidi Imathia (Ege Otoyolu), Korinthos-Tripoli-Kalamata (Morea Otoyolu) bulunuyor.

İmtiyaz sahiplerinin bu hamlesi, Yunan Devleti ile imzaladıkları sözleşmeler çerçevesinde ve enflasyon oranlarına göre belirlendiği belirtiliyor. Geçmişte ekonomik kriz sırasında ücret azalışları da yaşanmıştı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Egnatia Otobanı'nda Trajik Kaza: 56 Yaşındaki Sürücü Hayatını Kaybetti

Egnatia Otobanı’nın İskeçe – Gümülcine yol kesiminde, Yassıköy sapağı civarında, 22 Şubat Çarşamba gecesi geç saatlerde meydana gelen feci bir trafik kazası, bir aileyi yasa boğdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...