Gümülcine'de Çiftçilerden Tarım Politikasına Traktörlü Tepki - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’de Çiftçilerden Tarım Politikasına Traktörlü Tepki

Gümülcineli çiftçiler, yeni Ortak Tarım Politikası’nın (KAP) getirdiği kısıtlamalara tepki göstermek için seferber oldular.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Yeni Ortak Tarım Politikası’na göre kısıtlamalar arasında kış aylarında tarlaların sürülmesinin yasaklanması gibi önemli konular yer alıyor.

Artan üretim ve enerji maliyetlerinin yanı sıra, sondaj kuyularının işletme maliyetlerinin karşılanamaması gibi konular çiftçiler için ciddi bir endişe kaynağı. Bu durum, özellikle grup sondajları kullanan çiftçiler için büyük sorunlar yaratıyor.

Çiftçiler, 9 Aralık Cumartesi günü Rodop ilinde bir gösteri düzenleyerek, hem komşu illeri desteğe çağırıyor hem de devletten hayatta kalmak için gerekli desteği talep ediyorlar. Gümülcine “Spartakos” Tarım Derneği Başkanı Botroços, yerel Hronos radyosuna verdiği demeçte, bu sorunların sadece Rodop’u değil, tüm Yunanistan‘ı ilgilendirdiğini ifade etti.

Çiftçiler, eylemleri öncesinde yerel kurumlar ve yetkililerle görüşmeler yaparak, 9 Aralık’taki gösteride tüm sorunlarını dile getireceklerini ve çözüm önerilerini içeren bir muhtıra dağıtacaklarını belirttiler. Gösteride, sadece yerel sorunlar değil, genel olarak Yunan tarım sektörünün karşılaştığı zorluklar da gündeme getirilecek.

Eylemlerinin bir parçası çiftçiler aynı zamanda Gümülcine Barış Meydanı’nda traktörleriyle gösteri yapacaklar.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Devlet Hastanesi'nde Akşam Ameliyatları Olacak Mı?

Gümülcine Hastanesi’ndeki bekleme süreleri uzmanlık alanına göre değişiklik gösteriyor. Hastane çalışanları, öğleden sonra ameliyatlarının yapılabilmesi için yeterli oda ve eğitimli personele ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Egnatia Otobanı'nda Trajik Kaza: 56 Yaşındaki Sürücü Hayatını Kaybetti

Egnatia Otobanı’nın İskeçe – Gümülcine yol kesiminde, Yassıköy sapağı civarında, 22 Şubat Çarşamba gecesi geç saatlerde meydana gelen feci bir trafik kazası, bir aileyi yasa boğdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcineli Çiftçiler Atina Yolcusu

Gümülcineli çiftçiler, tarım sektöründe yaşanan sıkıntılar ve taleplerini dile getirmek üzere Atina’ya doğru yola çıkıyor.
Devamını oku...