Yunan Kekiği Almanya'da Geri Çağrıldı: Yüksek Toksisite - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan Kekiği Almanya’da Geri Çağrıldı: Yüksek Toksisite

Almanya, sağlık riskleri nedeniyle yüksek seviyede biyomoleküller içeren kurutulmuş Yunan kekiğini piyasadan geri çağırıyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Söz konusu karar, Alman yetkililerin son zamanlarda Yunan kekiği üzerine aldığı üçüncü önlem.

Cibum’un haberine göre, Alman gıda güvenliği otoriteleri, piyasadan geri çağırdıkları Yunan kekiğinde yüksek düzeyde pirolizidin alkaloidleri (PAs) tespit etti. Avrupa Gıda Hızlı Uyarı Sistemi (RASFF) de bu durumdan haberdar edildi. İzin verilen maksimum PA seviyesi 1.000 µg/kg iken, 23.350 µg/kg seviyesinde PA bulunduğu tespit edildi. Bu seviye, tüketiciler için ciddi bir sağlık riski olarak sınıflandırılıyor.

Bu olay, Yunan kekiğinde pirolizidin alkaloidlerinin ilk kez tespit edilmediğini gösteriyor. Geçtiğimiz Mart ayında, Alman yetkililer yüksek miktarda PA içeren Yunan kekiğini iki kez RASFF’a bildirmişlerken, bir yıl önce de Hollandalılar Yunan menşeli kekikte bu tehlikeli toksinleri tespit etmişti.

Pirolizidin alkaloidleri, bazı bitki türleri tarafından üretilen ve gıda zincirini kirletebilen doğal toksinlerdir. Bu toksinler, özellikle sık çay ve bitki tüketenler için potansiyel bir kanserojenlik kaynağı olarak kabul ediliyor. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) bilim insanları, pirolizidin alkaloidlerine maruz kalmanın uzun vadede insan sağlığı için ciddi endişeler yaratabileceğini vurguluyor. Kısa vadede ise bu toksinler, özellikle karaciğer ve akciğeri etkilemektedir. Pirolizidin alkaloidleri, baharatlar, bal, tahıllar, süt, yumurta, et, salatalar, çay ve gıda takviyeleri gibi çeşitli gıdalarda tespit edilebiliyor.

Alman yetkililer, bu tür sağlık risklerini en aza indirgemek için kekik ile ilgili gerekli önlemleri almaya devam ediyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya, Japonya'yı Geride Bıraktı, Dünyanın En Büyük Üçüncü Ekonomisi Oldu

Japonya, yaşadığı ekonomik daralma nedeniyle dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi unvanını Almanya’ya kaptırdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da Haftada 4 Gün Çalışma Uygulaması Test Edilmeye Başladı

Almanya’da çalışma yaşamında çığır açacak haftada 4 gün çalışma uygulaması test edilmeye başlandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanlar Hala Milyarlarca Alman Markı Saklıyor

Artan enflasyon oranları ve yaşam maliyetindeki yükselişe rağmen, pek çok Alman vatandaşının evlerinde hala kullanılmamış yüklü miktarda Alman Markı bulunuyor.
Devamını oku...