Batı Trakya'da Tûtûn Ekimi Her Sene Azalıyor: Çiftçiler Çıkmazda! - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da Tûtûn Ekimi Her Sene Azalıyor: Çiftçiler Çıkmazda!

Batı Trakya’da tûtûn ekimi her sene daha fazla azalıyor. Gelecek görmeyen Batı Trakyalı çiftçiler bir bir tûtûn ekiminden vazgeçiyorlar.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Bu yıl, Batı Trakya’da tûtûn üretimi yapan çiftçiler için verim ve kalite açısından olumlu bir yıl olmasına rağmen, yüksek işletme maliyetleri ve yerine getirmeleri gereken yükümlülükler çiftçileri müthiş zorluyor. Piyasadaki fiyatların kilo başına 4 ila 4,5 evro arasında değişmesi, yüksek maliyetlerle başa çıkmakta zorlanan üreticileri olumsuz etkiliyor.

Bu durum, son yıllarda birçok üreticinin tûtûn ekimini bırakmasına yol açıyor. Ekonomik çıkmaz sadece tûtûn üreticileri için diğer çiftçi ve hayvan besicileri de zor durumda. Ancak Batı Trakya’da tûtûn yetiştiriciliğinin öncü bir rol oynaması nedeniyle sıkıntı büyüyor.

Yunanistan Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre; 2019 yılında İskeçe’de 11.787 dönümde tûtûn ekimi yapılırken, bu sayı sadece iki yıl içinde 9.253 dönüme geriledi. Benzer bir durumRodop ili için de söz konusu. Tûtûn ekili alanlar 2019 yılında 51.000 dönüme ulaşırken, 2021’de ise 43.000 dönüme düştü.

Bu veriler, Batı trakya’da tûtûn ekiminin sürdürülebilirliği konusunda ciddi endişeler doğuruyor.Yetkililerin acil tedbir almaması durumunda ekonomik göç artarak sürecek.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Otoban Geçiş Ücretlerine Zam Geliyor

Yunanistan’da 2024 yılı itibarıyla otoban geçiş ücretlerinde yüzde 15’lere varan artış öngörülüyor. Bu zam, ülke genelindeki transit geçiş maliyetlerini de etkileyecek.
Devamını oku...