PASOK Partisi, ND hükümetinin orman yangınlarına ilişkin açıklamalarını eleştirdi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

PASOK Partisi, ND hükümetinin orman yangınlarına ilişkin açıklamalarını eleştirdi

ND hükümetinin, yangınların neden olduğu tahribatın boyutlarını anlamadığını ve gerekli önlemleri almadığını vurgulayan PASOK Partisi, hükümete derhal acil önlemleri kapsamlılaştırmak ve yangınların tekrarlanmasını önlemek için uzun vadeli bir strateji geliştirmesi çağrısında bulundu.

PASOK Partisi, hükümetin acil önlemlerin gerekli olduğunu kabul etmesine rağmen, bu önlemlerin yeterince kapsamlı olmadığını vurguladı.

ND hükümetinin Evros ve Parnitha’daki orman yangınlarının ardından alınan acil önlemlere ilişkin PASOK partisinden eleştiri geldi.

PASOK yetkilileri, ND hükümetinin yangından etkilenen bölgelerde restorasyon önlemlerinin alınmasına ilişkin toplantı vesilesiyle, acil önlemlerin gerekli olduğunu kabul etmesine rağmen, bu önlemlerin yeterince kapsamlı olmadığını savunuyor.

PASOK Partisi’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Evros ve Parnitha’da acil önlemler alınması için Başbakan’ın başkanlığında yapılan toplantı, ilgili mevzuat ve Ormancılık Hizmeti ile ilgili diğer hizmetlerin bilimsel uygulamaları tarafından zaman içinde sağlananların uygulanması gerektiği sonucuna varmıştır.

Bu toplantının iletişim işlevi dışında amacı nedir?

Önerilen eylemler (ilgili birimler tarafından her zaman uygulandığı gibi) apaçık değil midir ve böyle bir toplantının sonucu bu mu olmalıdır?

Neden Ormancılık Hizmetlerini, haklı olarak önerildiği ve gerekli olduğu üzere, çalışmaları, projeleri ve işleri uygulamak, denetlemek için gerekli bilimsel ve teknik personelin işe alınmasıyla desteklemek için acil önlemler açıklanmıyor?

“Yanan bölgelerin restorasyonu” kurumu düzgün bir şekilde işliyor olsa bile, projelerin uygulanmasından önce gelen çalışmaların doğrudan kontrolü ve onayı, yasada öngörüldüğü gibi hangi bilimsel ve teknik personelle gerçekleştirilecektir?

Devletin açık yaklaşımı ve yasal yükümlülüğü olması gereken önleme referansı nasıl tanımlanmaktadır?

Önleme sadece erken bastırma ve tespit önlemleriyle mi – ki sonuç olarak yeterince işe yaramıyor – yoksa yetkili birimler, bilimsel kurumlar ve kuruluşlar tarafından orman ve tarımsal ormancılık alanlarında uzun vadeli, sistematik ve bilimsel olarak belgelenmiş eylemlerle mi hayata geçirilkecek?

Toplantının sonuçlarının, ertesi gün düzenlenecek olan kamuoyu tartışmalarına yapıcı bir şekilde katkı sağlamasını bekliyorduk, ancak beklediğimiz gibi bir kez daha hayal kırıklığına uğradık.”

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bayatlı Köyünde yangın - Hava araçları seferber edildi

Batı Trakya’da bu sene yangınlar bir türlü bitmek bilmedi. Rodop iline bağlı Bayatlı köyü bölgesinde (Paguria) yangın çıktı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ahmet Hacıosman, Filipinler'in Moro Bölgesini Ziyaret Etti

Rodop İli’nin eski PASOK milletvekili ve BAKEŞ’in eski başkanı Ahmet Hacıosman, 1-7 Eylül tarihleri arasında Filipinler’in Moro bölgesine yaptığı ziyaret hakkında açıklamalarda bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kurtidis: ‘Koca Orman'daki yangın kontrol altına alındı’

İskeçe’nin İnhanlı Belediyesi’ne bağlı Koca Orman’da Çarşamba günü öğle saatlerinde çıkan yangının kontrol altında alındığı belirtildi.
Devamını oku...