Yunanistan'da orman yangınları: Eylemciler hükümete tepki gösterdi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da orman yangınları: Eylemciler hükümete tepki gösterdi

Yunanistan‘da 6 gündür devam eden orman yangınları nedeniyle başkent Atina‘da eylem düzenlendi.

Eylemciler, hükümetin yangınla mücadelede yetersiz kaldığı ve bu nedenle 19’u göçmen 20 kişinin ise hayatını kaybettiğini söylediler..

Irkçılık ve Faşist Tehdide Karşı Birlik Hareketi’nin (KEERFA) çağrısıyla düzenlenen eylemde, hükümete “yangınla mücadelede yetersiz kalma” suçlaması yöneltildi. Eylemciler, yangınların kontrol altına alınamamasının nedeninin iklim krizi yanında itfaiye teşkilatındaki personel ve araç eksikliği olduğunu belirtti.

Gösteride, “Kurbanlara adalet”, “İtfaiye güçlendirilsin”, “Ormanlar korunsun” yazılı dövizler taşındı.

Yunanistan‘da 6 gündür devam eden yangın nedeniyle, 21 Ağustos’ta Viotia’da bir çoban ile Evros ilindeki Lefkimi Kavacık bölgesinde bir düzensiz göçmen yaşamını yitirdi. Meriç Bölgesi’ndeki Dadia ormanlık alanında ise 22 Ağustos’ta, Meriç’ten Yunanistan’a geçmeye çalışan düzensiz göçmenlere ait olduğu tahmin edilen 2’si çocuk 18 kişinin cesedi bulundu.

Öte yandan yangın sürecinde, Meriç Evros Bölgesi’nden Yunanistan‘a geçen düzensiz göçmenlerin hukuka aykırı bir şekilde alıkonulup bir araca bağlı bir römorkun içinde tutulduğunu gösteren ve sosyal medyada yayınlanan videonun ardından polis araç sahibini ve beraberindeki iki kişiyi gözaltına aldı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...