Dedeağaç limanı Amerika’nın ilgi odağı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç limanı Amerika’nın ilgi odağı

ABD Yunanistan Büyükelçisi Yorgos Çunis, Romanya, Bulgaristan, Moldova ve Ukrayna’nın büyükelçileri ile birlikte Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) şehrindeydi.

Çunis, ‘ABD, Yunanistan’ın Güneydoğu Avrupa’nın enerji haritasının yeniden çizilmesindeki, Balkan komşularıyla enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesindeki ve Rusya’nın doğalgaz tekelinin kırılmasına yardımcı olan liderlik rolünü gururla destekliyor. Dedeağaç’ın yüzer doğalgaz depolama birimi (FSRU), bölgesel enerji ve iklim hedeflerine ulaşılmasında kilit bir rol oynuyor’ dedi.

Bulgaristan, Moldova, Romanya ve Ukrayna’nın Yunanistan büyükelçiliklerinden meslektaşlarıyla birlikte Dedeağaç yüzer doğal gaz depolama ünitesi projesini ziyaret eden ABD Büyükelçisi, özellikle Dedeağaç’ın stratejik rolüne vurgu yaptı.

‘Sadece Yunanistan’da değil, tüm bölgede enerji güvenliğini sağlayacak bir enerji üssüne dönüşen bir yer’ dedi ve karakteristik olarak refah ve istikrar anlamına da geldiğinin altını çizdi.

Çunis, ‘Dedeağaç’ın önemi, burada dört meslektaşımla birlikte olmam gerçeğiyle vurgulanıyor. Romanya, Bulgaristan, Moldova ve Ukrayna’nın büyükelçileri burada. Çünkü herkes Dedeağaç’ın bir enerji ve ticaret merkezi ve NATO için bir lojistik merkez olarak önemini kabul ediyor. Bu, bölge genelinde istikrar ve refah sağlayan bir ortağın ışığında Yunanistan’ın liderliği ele geçirmesidir’ dedi.

Dedeağaç’ı ‘Yunanistan’ın masaya getirdiği birçok stratejik avantajdan biri’ olarak nitelendiren Çunis, ülkemizin bir ortak olarak güvenilirliğini de övdü. ‘Yunanistan değerlerle hareket eder, dürüstlükle hareket eder. Son derece verimli, yetkin ve her zaman tarihin doğru tarafındadır. Yunanistan batının güvenilir ortağıdır’ dedi.

‘Yunanistan’ın toplu güvenliğinin ABD, AB ve NATO ile güçlü ilişkilerde yattığına kesinlikle inanıyorum’ diyen Çunis, ‘Ancak bölgeye bakarsanız, ABD, iki ülkenin istikrar ihracatçısı olmasını sağlamak için birlikte saygılı ve etkili bir şekilde çalışmak üzere kilit NATO müttefiki Yunanistan’a yöneliyor. Ve bu önemli işi yapmak için Yunanistan’da çok dürüst ve yetenekli bir ortak bulduk’ diye ekledi.

Beş büyükelçi, Dedeağaç ziyaretleri kapsamında Dedeağaç Liman Teşkilatı Başkanı Kostas Hacimihail, Evros Eyalet Başkan Yardımcısı Dimitris Petroviç, Dedeağaç Belediye Başkanı Yiannis Zamboukis ve Dedeağaç Metropoliti Anthimos ile de görüştüler.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bayatlı Köyünde yangın - Hava araçları seferber edildi

Batı Trakya’da bu sene yangınlar bir türlü bitmek bilmedi. Rodop iline bağlı Bayatlı köyü bölgesinde (Paguria) yangın çıktı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'nın Yükselen Rap Yıldızları Mert Mısırlı Şakir ve Emre Palaz Yeni Klipleriyle Karşınızda: PALAZXPARADOX - ROZE

Batı Trakya’nın Yetenekli Gençleri Mert Mısırlı Şakir ve Emre Palaz, Yeni Rap Videosuyla Müzik Dünyasına Farklı Bir Renk Katıyor
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan'da Evros'a Yakın Bölgede Koyun Çiçeği Salgını Görüldü

Güney Bulgaristan’da, Evros (Meriç) Nehri’ne sadece 60 km mesafede koyun çiçeği salgını patlak verdi.
Devamını oku...