Yunanistan demiryolları için AB’den 3 milyar evro destek almış - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan demiryolları için AB’den 3 milyar evro destek almış

Yunanistan’da Orta Avrupa standartlarına uygun modern bir demiryolu ağı projeleri ve vaatleri bir anda unutulup gitti.

Trajik kazadan iki hafta sonra bile, Yunan demiryolunun iskeletleri gün ışığına çıkmaya devam ediyor.

Demiryolu projeleri için yirmi yılda toplum kaynak paketlerinden ülkemize yaklaşık 1 milyar evro aktı.

Verilere göre, NSRF 2007-2013’e yaklaşık 1,1 milyar evro tutarındaki demiryolu projeleri dahil edilirken, buna karşılık toplam 629,3 milyon evroluk proje NSRP 2014-2020’ye dahil edildi. ‘Avrupa’yı Birleştirme (CEF I)’ mekanizması ise, 527.47 milyon evrosu Topluluk katkısına karşılık gelen toplam bütçesi 759 milyon evroyu aşan projeleri ve çalışmaları destekledi.

2021 – 2027 programlama döneminin mevcut kaynaklarından 484,5 milyon evro, PATHE/P demiryolunun tamamlanması, önemli şehir merkezlerinde banliyölerin geliştirilmesi ve limanlar ve havaalanları ile ara bağlantı amacıyla demiryolu altyapısına karşılık gelmektedir.
Bunlar, ERGOSE tarafından rekabetçi diyalog yöntemiyle ihale aşamasında olan 4 milyar evroluk yeni demiryolu projeleri paketini destekleyecek kaynaklardır.

Modernizasyon projelerinin tamamlanması ve bakımı, ülkenin demiryolu ağı için ‘Aşil topuğu’dur. Yunanistan’da, ortalama olarak, demiryolu projelerinin tamamlanması için sözleşmede sağlanandan iki kat daha fazla süre gerektiği tespit edilmişti.

Bakım eksenine gelince, yol kenarı altyapısında uzaktan kumandalı ilk iki yönlü sinyalizasyon sisteminin 2002’den itibaren Atina – Selanik ana demiryolu aksına kademeli olarak kurulması normaldir, ancak bakım içermemiştir. Ekonomik krizle birlikte şişen IGS personelinin zayıflaması ile birlikte ağın ve dolayısıyla sistemlerin bakımı da sıkıştırıldı.

Çeteler, bakır için altyapıyı soymaya veya sabotaj yapmaya başladığında (bu, bugüne kadar devam eden ve tüm Avrupa’yı etkisi altına alan bir bela), sistemleri yenilemek imkansız değilse de giderek zorlaştı. 2012’nin başlarında, o dönemin sistemleri kapatıldı ve tamamen yıpranmaya bırakıldı.

Bugüne kadar, Patra – Atina – Selanik – İdomeni/Promahona’yı birbirine bağlayan ana aksın sinyalizasyonu ve uzaktan kontrolü için NSRF 2014-2020’den 80 milyon evro tahsis edildi ve bunun 57,4 milyon evroluk topluluk kaynağı oluştu.

Ayrıca, Tithorea – Lianokladi – Domokos bölümünde sinyalizasyonlu ve uzaktan kumandalı yeni bir çift demiryolu hattının inşası için 2015 yılından bu yana yaklaşık 500 milyon evro, CEF’den gelen 260 milyon evro tahsis edilmiştir.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ünlü şarkıcı Vasilis Karras belediye seçimlerinde aday oluyor

Yunanistan’ın sevilen şarkıcılarından Vasilis Karras’ın en büyük aşkı şarkı söylemek olabilir, ama görünen o ki toplumsal meselelerle de ilgilenmek istiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos Türkiye yolcusu

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos, Türkiye’ye gitmek üzere. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından davet edilen Panayotopulos, Salı günü depremlerden zarar gören Hatay’ı ziyaret edecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ND ile SYRIZA, Türk-Yunan sınırındaki çelik çit nedeniyle ‘birbirlerine girdiler’

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in SYRIZA’dan uzaklaştırılmasını istedi.
Devamını oku...