Tren kazası sonrası anketler ND hükümetini düşündürüyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Tren kazası sonrası anketler ND hükümetini düşündürüyor

Yunanistan’da Tempi’deki tren faciasının ardından iktidar partisi ND’da kamuoyu yoklamalarını merakla ve seçimleri göz önünde bulundurarak okuyorlar.

Marc’ın tepkilere neden olan ilk anketinin ardından dün MRB tarafından yayınlanan bir ankette ND ile SYRIZA arasındaki farkın 2,9 puana düştüğü ve ND seçmeninin ağırlıklı olarak sağa kaydığı görüldü.

Hükümet kanadında, elbette, vatandaşların yüzde 46,8’inin Tempi’deki demiryolu trajedisinden hem mevcut hükümetin hem de önceki hükümetin sorumlu olduğuna inandıkları söylediği üzerinde duruluyor.

Ancak gerçek şu ki, aynı zamanda kamuoyunun çoğunluğu, trajedinin ardından hükümetin ve bizzat Başbakan Kiryakos Miçotakis’in tutumunu olumsuz değerlendiriyor ve her şeyden önce ND, Tempi’ye duyulan öfke nedeniyle seçmenlerini özellikle sağa dopru kaybederek yüzde 28’in altına düşüyor.

ND’dan kaçan oyları her halükarda, özellikle Kuzey Yunanistan’da ND için önemli bir tehdit olan Kiryakos Velopulos’un Yunan Çözümü (EL) ve aynı zamanda kanunen seçimlere katılmasına izin verilmemesi beklenen İlias Kasidiaris’ Ellines Partisi kazanıyor gibi görünüyor.

Tempi faciasından sonra istifa eden Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis’in Serez’den aday olma kararını da açıklaması sonrası Kuzey Yunanistan’da daha fazla sızıntı olacağı korkusunun yaygın olduğunu da belirtmek gerekir.

Bunun da ötesinde Evangelos Antonaros veya Aris Spiliotopoulos gibi isimlerin SYRIZA oy pusulalarına dahil edileceği söylentisi, ana muhalefetin sağcı tepki oylarının külçelerini bile almaya çalıştığını gördükleri için ND kanadında rahatsızlığa neden oldu.

Yine aynı şekilde 10 kararsız seçmenden 6’sının Tempi faciasının kararlarında rol oynayacağını söylemesi de ND’de endişe yaratıyor. Bu da kamuoyu yoklamalarını bile SYRIZA lehine çevirecek bir iklim yaratılıyor.

ND birinci parti olsa bile yüzde 30’un altında bir oranıyla ve SYRIZA’dan küçük bir farkla olacak, ikinci seçimlerde başlangıçta planlandığı gibi tek başına iktidar kurmasına ihtimal olmayacak gibi görünüyor.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ünlü şarkıcı Vasilis Karras belediye seçimlerinde aday oluyor

Yunanistan’ın sevilen şarkıcılarından Vasilis Karras’ın en büyük aşkı şarkı söylemek olabilir, ama görünen o ki toplumsal meselelerle de ilgilenmek istiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos Türkiye yolcusu

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos, Türkiye’ye gitmek üzere. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından davet edilen Panayotopulos, Salı günü depremlerden zarar gören Hatay’ı ziyaret edecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ND ile SYRIZA, Türk-Yunan sınırındaki çelik çit nedeniyle ‘birbirlerine girdiler’

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in SYRIZA’dan uzaklaştırılmasını istedi.
Devamını oku...