Amerika, Dendias-Çavuşoğlu fotoğrafından duygulandığını açıkladı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Amerika, Dendias-Çavuşoğlu fotoğrafından duygulandığını açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Karen Donfried, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun deprem bölgelerine yaptığı ziyaret sırasındaki görüntülere değindi.

Donfried, Dendia ve Çavuşoğlu’nun fotoğrafını ‘dokunaklı’ olarak nitelendirdi. ‘Türkiye’deki korkunç deprem felaketi karşısında birlikteler. Ve dürüst olmak gerekirse, bunun hepimize insanlığın ortak değerlerini hatırlattığını düşünüyorum ve bence şu anda asıl mesele bu. Müttefikler bunun içindir, arkadaşlar bunun içindir. Birimizin bir sorunu olduğunda, geri kalanımız gidip yardım etmek için elimizden gelenin en iyisini yaparız’ diye ekledi.

Donfried, Yunanistan’ın deprem sonrası Türkiye’ye yardım hamlesi ve Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’yi ziyaretinin ardından Anthony Blinken’in Atina ile Ankara arasında diyalog başlatmaya çalışıp çalışmayacağı sorusuna şu yanıtı verdi:

‘Türkiye ve Yunanistan, ABD’nin değerli müttefikleridir. Ve ABD’nin Ege’de de varlık gösterdiğini biliyorsunuz ve biz her zaman iki müttefikimiz arasındaki ilişkinin olabildiğince güçlü olmasını sağlamakla ilgileniyoruz. Ve bence her iki ülke de Rusya’nın saldırganlığına karşı Ukrayna’yı desteklemekte önemli bir rol oynadı.’

Kısa bir süre önce Dışişleri Bakanlığı, temsilcisi aracılığıyla Yunanistan’ın depremin neden olduğu felakete karşı tutumu hakkında yorumda bulunarak, ‘ABD, Yunanistan’ın komşu Türkiye’ye insani yardım ve çalışmaları da dahil olmak üzere hızlı insani yardımını memnuniyetle karşılıyor. İnsanlığın ve ortak dayanışma ihtiyacının timsali olan bu trajediyle mücadelede Yunan hükümetinin Türkiye liderliğine ve halkına verdiği desteği de memnuniyetle karşılıyoruz.’

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ‘ABD, Türkiye ve Suriye halkını desteklemeye kararlıdır ve yakın uluslararası ortaklarımızdan ve Yunanistan gibi müttefiklerimizden ve yardım edebilecek durumda olan diğerlerinden sürekli desteği teşvik ediyoruz’ dedi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Emekli Maaşları ve Yardım Ödemeleri Yarına Kadar Tamamlanıyor

Yunanistan’da Paskalya öncesi emekli vatandaşların ve yardım hak sahiplerinin gözü kulağı, 26 Nisan Cuma gününe kadar gerçekleştirilecek emekli maaşları ve yardım ödemelerinde.
Devamını oku...