Kasidiaris’in seçimlere katılmasını önleyecek düzenleme hazırlandı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kasidiaris’in seçimlere katılmasını önleyecek düzenleme hazırlandı

Yunanistan’da neonazi İlias Kasidiaris’in partisinin (Ellines GTP) 2023 seçimlerine katılmasını ‘engelleyecek’ değişiklik Parlamentoya sunuldu.

Değişiklikte, ‘Siyasi parti kurma ve partilere katılma hakkının anayasal olarak korunması, anayasal bir hak olarak, suç örgütlerinin bir siyasi parti kisvesi altında milletvekili seçimlerine katılmasını içermemektedir. Özellikle itibarı zedeleme suçlarından hüküm giymiş kişiler tarafından siyasi partiler’ vurgusu yapılıyor.

Hükümete göre, Parlamento’ya sunulan plan, ‘hükümetin inisiyatifiyle büyük bir çoğunlukla oylanan halihazırda var olan bir hükme (4804/2021 Sayılı Kanunun 92. Maddesi) yönelik adımlar atıyor’.

‘Başkanı, genel sekreteri, yönetim kurulu üyeleri ve kanuni temsilcisi devlete karşı bazı suçlardan hapis cezasına çarptırılan siyasi partilerin seçime girme hakları yoktur. Mevcut değişikliğin getirdiği katma değer, partinin liderliğinin ‘sanal’ olması, yani ‘göstermelik adamların’ atandığı, ancak gerçek liderliğin kısıtlamalar kapsamına giren diğer kişiler tarafından içeride olduğu, yani cezai mahkumiyete sahip olduğu durumları kapsamaktadır’ deniyor.

Değişiklikle, partilerin devlete karşı bazı suçlardan hapis cezasına çarptırılan başkan, genel sekreter, yönetim kurulu üyeleri ve kanuni temsilcisilerin kapsam dışında bırakılması da dikkat çekicidir.

Ve şu anda Altın Şafak suç örgütünden mahkum olanlarda olduğu gibi, ilk derece mahkemesi olsa bile, mahkumiyet kesinleşebilir.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ünlü şarkıcı Vasilis Karras belediye seçimlerinde aday oluyor

Yunanistan’ın sevilen şarkıcılarından Vasilis Karras’ın en büyük aşkı şarkı söylemek olabilir, ama görünen o ki toplumsal meselelerle de ilgilenmek istiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos Türkiye yolcusu

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos, Türkiye’ye gitmek üzere. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından davet edilen Panayotopulos, Salı günü depremlerden zarar gören Hatay’ı ziyaret edecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ND ile SYRIZA, Türk-Yunan sınırındaki çelik çit nedeniyle ‘birbirlerine girdiler’

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in SYRIZA’dan uzaklaştırılmasını istedi.
Devamını oku...