Bulgar konsolos, Nimfea-Makaza’nın turist otobüslerine açılmasını istiyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgar konsolos, Nimfea-Makaza’nın turist otobüslerine açılmasını istiyor

Bulgaristan Başkonsolosu Anton Markov, Selanik’teki Bulgaristan Konsolosluğu Konsolosu Nikolay Karaivanov ile birlikte 26 Ocak günü Gümülcine (Komotini) Belediye Başkanı Yannis Garanis’i makamında ziyaret etti.

Belediye İdaresinden yapılan açıklamaya göre, görüşme dostane bir atmosferde gerçekleşti, iki komşu ülke arasındaki dostane ilişkiler, sınır ötesi programlar aracılığıyla kültür ve sağlık alanlarında iyi işbirliği üzerine konuşuldu.

Ancak Gümülcine Belediyesi’nin ilgili duyurusunda ilginç olan, Nimfea’dan turist otobüslerinin geçişine atıfta bulunulması, ki bu konu kamuoyunda pekçok kez gündeme gelmişti:

‘Nimfea-Makaza dikey ekseninden turist otobüslerinin geçişine izin verilmesi ve her iki bölge için turist trafiğini güçlendirecek ve ayrıca özellikle yaz aylarında gözlenen trafik sıkışıklığını azaltacak olan sınır istasyonunun modernizasyonu için iki tarafın ortak arzusu olarak belirtildi.’

Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios da Bulgaristan Başkonsolosu ile görüştü. Eyalet İdaresi mütevazı bir duyurusunda, ‘DM-T Eyaleti ile Bulgaristan’ın komşu illeri arasında turizm, girişimcilik ve altyapı alanlarında işbirliği konularının görüşüldüğünü’ belirtiyor.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç’ta miyokastor kurdu görünce şaştı kaldılar

Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) ilinde bir kişi, şehrin hemen dışında tarımsal alanda bir miyokastor kurdu görünce şok oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

46 yaşındaki adamı evinde öldürdüler

Batı Trakya’nın İskeçe şehrinde 46 yaşındaki adam mahallesinde ailevi tartışmalar yaşadığı mahallelileri tarafından silahla öldürüldü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kuçumbas: Batı Trakya’da azınlık emekçilerini KKE’ye bekliyoruz

Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kuçumbas, 16 Mart Perşembe akşamı, Gümülcine (Komotini) Müzik Sarayı’na (Megaro Musikis) halka seslendi.
Devamını oku...