Batı Trakyalı hayvan besicileri mera sorunuyla karşı karşıya - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakyalı hayvan besicileri mera sorunuyla karşı karşıya

Batı Trakyalı hayvan besicileri, hayvan yemi sorunun çözülmesi sonrasında biraz nefes alırken, diğer yandan bölgede otlak olmaması sorunuyla bir kez daha karşı karşıya kalıyorlar.

İskeçe (Ksanthi) Hayvan Besicileri Derneği Başkanı Dimitris Psematas ertnews.gr’a yaptığı açıklamada, mera eksikliği sorununun çözülmesi gerektiğine işaret ederek, birçok kişiyi fotovoltaik parkların oluşturulmasına ve işletilmesine yönelterek, sürülerin otlamaları için alandan mahrum kaldıklarına dikkat çekti.

Psematas, ‘Sürülerde yeni doğumların gerçekleştiği dönemdeyiz ve Doğu Makedonya – Trakya’da bir önceki yıla 37 bin daha az hayvan var’ dedi.

‘Yem sorunu çözüldü, yeterliliğimiz var, kış da yardımcı oldu’ diyen Başkan, bazı yetiştiricilerin verdiği beyannamelerdeki yanlışlık konusunun da ele alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Son olarak Psematas, 2022 yılında süt satış fiyatlarına değinerek, fiyatların artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, daha da artması gerektiğini vurguladı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan otlatma yönetiminde değişikliğe gidiliyor

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Georgantas, ‘Zootechnia’ sergisini besicilik, domuz çiftçiliği, kümes hayvanları ve balıkçılığı yeniden başlatmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç’ta da hastane temizlikçeleri sokağa atılıyor

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) Hastanesi’ndeki temizlikçilerin bir müteahhide atanması için işten çıkarılmasının ardından, bu kez Dedeağaç’taki (Alexandroupoli) Hastanesi’nde de 139 işçinin aynı nedenle işini kaybettiği bildirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’deki IKEA Dedeağaç’a gidiyor

Ünlü IKEA mağazası, Gümülcine’den (Komotini) bir diğer Batı Trakya şehri Dedeağaç’a (Alexandroupoli) gidiyor.
Devamını oku...