Miçotakis: Türkiye ile savaşmayacağız - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Miçotakis: Türkiye ile savaşmayacağız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ‘Türkiye ile savaşa girmeyeceğiz’ mesajını verdi.

CNN’den gazeteci Farid Zakaria’ya verdiği röportajda, Başbakan, ‘Hayır, Türkiye ile savaşa girmeyeceğiz… Son yıllarda çok fazla gerilim görmemize rağmen’ dedi ve ekledi:

‘Kastellorizo (Meis) güzel bir ada ve biz çok iyi bir turizm sezonu geçirdik. Türkiye ile olgun yetişkinler gibi görüşmeli ve deniz alanları gibi temel farklılıklarımızı çözmeliyiz. Ege, coğrafyası gereği karmaşık bir konu ama komşularımızla sorunları çözmemiz gerekiyor. İtalya ile yaptık, Arnavutluk ile de yapacağız. Sorunlarımızı uluslararası hukuka dayalı olarak çözmek zorundayız. Komşularınızı tehdit etmediğinizde ve iletişim kanallarını açık bıraktığınızda bu olabilir. Ulusal meseleleri iç nedenlerle araçsallaştırmanın faydası olmaz, çünkü kamuoyunu zehirlersiniz. Yunan adalarının Türkiye’nin bütünlüğünü tehdit ettiğine mi inanırsınız, yoksa, Kıbrıs’ı baz alırsak Türkiye’nin adaları tehdit ettiğine mi? İstilaya uğrayan adanın bir kısmı halen işgal altında.’

Göçle ilgili olarak, önceki hükümetin ‘açık sınırlar’ politikası izlemesi nedeniyle Yunanistan’da göçün bir sorun haline geldiğini söyleyen Miçotakis, ekledi:

‘Sınırlarımızı koruduk ve böylece daha az hayatı riske attık. Bugün adalarımıza bakarsanız göçmen sayısının azaldığını görürsünüz. Bugün binden az var ve isteyenlere sığınma ve iş veriyoruz. Sert ama adil bir göç politikası uyguladık. Zor bir komşumuz var. Bu yüzden savunmamızı güçlendirmemiz gerekiyor.’

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Emekli maaşlarının ödeneceği tarih belli oldu: Geri ödemeler de dahil

Yunanistan’da Mart 2023 emekli maaşları, EFKA Yönetim Kurulu’nun tavsiyesine göre daha erken ödenecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan otlatma yönetiminde değişikliğe gidiliyor

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Georgantas, ‘Zootechnia’ sergisini besicilik, domuz çiftçiliği, kümes hayvanları ve balıkçılığı yeniden başlatmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kasidiaris’in seçimlere katılmasını önleyecek düzenleme hazırlandı

Yunanistan’da neonazi İlias Kasidiaris’in partisinin (Ellines GTP) 2023 seçimlerine katılmasını ‘engelleyecek’ değişiklik Parlamentoya sunuldu.
Devamını oku...