Koskoca Doğu Makedonya-Trakya’da çocuk yoğun bakım ünitesi yok - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Koskoca Doğu Makedonya-Trakya’da çocuk yoğun bakım ünitesi yok

Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti’nde tek bir Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) yatağı bulunmamaktad.

Beş il ve iki adaya, Dedeağaç’taki (Alexandroupoli) Üniversite Hastanesi de dahil olmak üzere toplam 6 hastaneye sahip olmasına rağmen, devlet bir tane bile çocuk yoğun bakım yatağı olmasını sağlamadı.

Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatış gerektiren vakalar ya Selanik’e (İpokrateio) ya da oradaki yataklar dolduğunda Atina’daki hastanelere naklediliyor.

Sorun, Sağlıktan Sorumlu Doğu Makedonya-Trakya Başkan Yardımcısı ve Gümülcine (Komotini) Hastanesi Yönetim Kurulu Asbaşkanı Vasilis Lurbas tarafından da kabul edildi.

‘Maalesef bu bölgemizde uzun zaman önce çözülmesi gereken büyük bir sorun. Bir Üniversite Hastanesi ve Üniversite Pediatri Kliniğinde (Dedeağaç’ta) çocuklar için iki veya üç yoğun bakım yatağı olmaması mümkün değil! Neden çocuklar Selanik’e nakledilsin?’ derken, ‘İhmal edildi, bu bir öncelik meselesi ve üzerinde durmalıyız’ diye ekledi.

Geçmişte pandemi nedeniyle Kovid yoğun bakım ünitelerine çok ağırlık verildiğini ancak bundan sonra Çocuk Yoğun Bakım Üniteleri için de çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

Çocuklarda görülen üçlü virüs, grip ve kovid salgınıyla ilgili olarak Lurbas, Gümülcine Hastanesi Çocuk Kliniğinin virüslü çocuklarla dolu olduğunu ancak bunların özellikle ağır vakalar olmadığını bildirdi.

Velilere, çocukları ateşi varsa veya hastaysa okula göndermemelerini tavsiye eden Başkan Yardımcısı, çünkü bu şekilde tüm sınıfa ve hatta öğretmenlere bulaştığını ekledi.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Emekli maaşlarının ödeneceği tarih belli oldu: Geri ödemeler de dahil

Yunanistan’da Mart 2023 emekli maaşları, EFKA Yönetim Kurulu’nun tavsiyesine göre daha erken ödenecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan otlatma yönetiminde değişikliğe gidiliyor

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Georgantas, ‘Zootechnia’ sergisini besicilik, domuz çiftçiliği, kümes hayvanları ve balıkçılığı yeniden başlatmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç’ta da hastane temizlikçeleri sokağa atılıyor

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) Hastanesi’ndeki temizlikçilerin bir müteahhide atanması için işten çıkarılmasının ardından, bu kez Dedeağaç’taki (Alexandroupoli) Hastanesi’nde de 139 işçinin aynı nedenle işini kaybettiği bildirildi.
Devamını oku...