Gümülcine’de öğrencilere bedava okul yemeği neden dağıtılmıyor? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’de öğrencilere bedava okul yemeği neden dağıtılmıyor?

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) Belediyesi’nde muhalefet listesi Halk Birliği (Laiki Sispirosi), okul yemekleri uygulanmasındaki gecikmeyle ilgili olarak belediye idaresine bir soru yöneltti.

Liste ‘Aralık ayında olmamıza ve hükümetin güvencelerine rağmen, Gümülcine Belediyesi sınırlarındaki okullarda öğrencilere yönelik okul yemek programının uygulanmasında kabul edilemez bir gecikme varken, Doğu Makedonya bölgesinin geri kalan belediyelerinde ve Trakya’da program iki ay önce başladı, ancak gerçek ihtiyaçlarının küçük bir yüzdesini karşılıyor’ diye yakınıyor.

Özellikle yoksul ailelerin mali sorunlarla karşı karşıya kaldığı bu yıl, bu gecikmenin çok ciddi olduğunu vurguluyan Halk Birliği, öte yandan program normal bir şekilde işlese bile, bunun Gümülcine Belediyesi’ndeki 14 İlköğretim okulu için olduğunu ve hepsini kapsamadığını kaydediyor.

‘Ana sorumluluğu hükümette olan bu kabul edilemez durum devam edemez! Bugüne kadar programı başlatmak ve genişletmek için hiçbir şey yapmayan belediye idaresi de bundan sorumludur’ diyen Halk Birliği, Gümülcine Belediye Başkanı Yiannis Garanis’e şunları soruyor:

  • Hükümete Gümülcine Belediyesi’ndeki okul yemek programını derhal başlatması, kaliteli ve yeterli beslenmeyi sağlaması için baskı yapılacak mı?
  • Program, ihtiyacı olan hiçbir çocuğun yetersiz beslenmemesi için Gümülcine Belediyesi’nin diğer okullarını da kapsayacak şekilde genişletilecek mi?

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Otoban Geçiş Ücretlerine Zam Geliyor

Yunanistan’da 2024 yılı itibarıyla otoban geçiş ücretlerinde yüzde 15’lere varan artış öngörülüyor. Bu zam, ülke genelindeki transit geçiş maliyetlerini de etkileyecek.
Devamını oku...