Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos’un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.

Bu seneki Grigoropulos’u anma eylemlerine, üç gün önce Selanik’te dur ihtarına uymayarak aracıyla ilerleyen 16 yaşındaki sürücünün polisin ateş açması sonucu ağır yaralanması nedeniyle daha büyük bir katılım oldu.

Atina’da gerçekleşen yürüyüş ve eylemlere katılım yüksek olurken kentin Eksarhia semtinde polis eylemcilere müdahale etti. Bir kısım gösterci Benaki Caddesi’ndeki çöp bidonlarını ateşe verdi ve polislere molotof kokteyli fırlattı. Polis ise göstericilere biber gazı ve ses bombasıyla saldırdı.

Öte yandan Selanik kentinde de gösterilerde olaylar çıktı. Polis göstericilere gaz yaşartıcı bomba ile saldırırken göstericiler de polis güçlerine molotof kokteyli fırlattı.

Hatırlanacağı üzere 16 yaşındaki Aleksandros Grigoropulos, polis memuru tarafından Atina’da 6 Aralık 2008’de vurularak hayatını kaybetmişti. Grigoropulos’un ölümünden sonra tüm Yunanistan’da çok büyük katılımlı protesto eylemleri düzenlenmişti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Emekli maaşlarının ödeneceği tarih belli oldu: Geri ödemeler de dahil

Yunanistan’da Mart 2023 emekli maaşları, EFKA Yönetim Kurulu’nun tavsiyesine göre daha erken ödenecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan otlatma yönetiminde değişikliğe gidiliyor

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Georgantas, ‘Zootechnia’ sergisini besicilik, domuz çiftçiliği, kümes hayvanları ve balıkçılığı yeniden başlatmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kasidiaris’in seçimlere katılmasını önleyecek düzenleme hazırlandı

Yunanistan’da neonazi İlias Kasidiaris’in partisinin (Ellines GTP) 2023 seçimlerine katılmasını ‘engelleyecek’ değişiklik Parlamentoya sunuldu.
Devamını oku...