Batı Trakya için ‘Lavanta turizmi’ projesi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya için ‘Lavanta turizmi’ projesi

Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti turizm konusunda alternatif bir yöntemi bölgemize kazandırmaya çalışıyor.

Özellikle, lavanta ekimi ve gastronomi aracı ile Eyalet, Yunanistan Turizm Örgütü’nün (EOT) ‘Çiçekli Yollar’ başlıklı pilot programına katılacak.

Eyalet Turizm Danışmanı Thanasis Çonis EOT başkanı Angela Gereku ile yaptığı temaslardan sonra ‘Eyalet olarak bir pilot proje almayı başardık ve başarılı olursa Yunanistan’ın diğer bölgeleri tarafından da benimsenecek. EOT’ın himayesi altında ‘Çiçek Açan Yollar’ projesi’ dedi.

Proje esas olarak lavanta mahsullerine yönelik ve Çonis’e göre ‘Lavanta, bölgemizdeki birçok üreticinin öne çıkardığı bir mahsul. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak birincil sektör ve gastronomi ile birleştirilecek. EOT, bölgemizde lavanta ekimi için müzik eşliğinde yemek pişirip sofralar kuracak, tanınmış şefleri davet edecek. EOT’un ürünün reklamını yapacağı, böylece bir kurum ve bir cazibe direği haline gelecek bir olay’.

Çonis, ‘Yunanistan’da böyle bir şey daha önce yapılmamıştı, ancak geçen yıl Kuzey Evros’ta bir lavanta ekiminde pilot olarak yapıldı’ diye ekliyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Medresesi eski Müdürü Hafız Hasan Bağdatlı vefat etti

Batı Trakya’nın önde gelen ilahiyatçı ve hocalarından Gümülcine Medrese-i Hayriye’nin eski Müdürü Hafız Hasan Bağdatlı hoca, 5 Aralık Salı günü hakkın rahmetine kavuştu. 
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçeli öğrencilerden, polisin kafasından vurduğu 16 yaşındaki genç için protesto eylemi

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) şehrinde lise öğrencileri, 16 yaşındaki gencin polisin kafasından vurduğu 16 yaşındaki genç için okul işgal eylemine gittiler.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da sınır muhafızları yunus kurtardı

Batı Trakya’nın Evros (Meriç) ilinde sınır muhafızları, bir yunusun hayatını kurtardı.
Devamını oku...