Yunanistan’da tarlalarda traktör ve drone dönemi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da tarlalarda traktör ve drone dönemi

Yunanistan’da teknoloji giderek daha aktif bir şekilde çiftçinin yanında yer almaya başlamış durumda.

Pek çok özelliğin ve zorluğun olduğu, örneğin üretimin nasıl güçlendirilebileceği ve gıda krizi riskinin daha kolay üstesinden gelinebileceği veya en iyi durumda ürün fiyatlarının ne şekilde artırılabileceği konusunda pek çok tartışmanın olduğu bir çağda, Yunan ‘start up’ şirketleri yeni fikirler sunuyorlar.

GEP şirketi, geliştirdiği insansız hava araçları sistemi (hassas tarımda uzmanlığa sahip veri toplayan İHA’lar – drone) ile kırsal alanların ve mahsullerin haritalandırılmasına büyük katkı sağlıyor.

GEP Unmanned Technologies şirketinin CEO’su Yorgos Papadimitropulos’un belirttiğine göre, şirketin müşterileri, diğerlerinin yanında, İHA’larını kullanmalarının ilk yılında üretim miktarında ortalama yüzde 8-12’lik bir artış ve buna bağlı olarak formülasyon kullanımında bir azalma görüyor.

Şirket, tarımcılar ve üreticiler için insansız hava araçları yapan bir girişim. Bu insansız hava araçları, pestisit ve doğal kaynakların kullanımını azaltırken, tarımsal üretimde ani artışa katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Hedefe, bitkilerin sağlığının haritalanması ve hızlı bir şekilde kaydedilmesi ve ekinlerin genişletilmesi yoluyla ulaşılıyor.

Şirketin ürettiği İHA’lar Trakya Dimokritos Üniversitesi’nce de kullanılıyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Frangoyannis: Kipi-İpsala sınırında yeni köprü inşaatı 2024’te başlıyor - Bakan neler söyledi?

Yunanistan Ekonomi Diplomasisinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, Kipi-İpsala sınırında geçişleri kolaylaştıracak yeni bir köprünün inşaatına 2024’te başlanacağını açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Odun talebi başladı -Fiyatlar bu yıl hangi seviyelerde?

Yunanistan’da yakıt fiyatları alım gücünü aşan boyutlara ulaştıkça, vatandaşlar ısınmak için alternatifler arıyor ve yakacak odun çok ekonomik bir seçenek haline geliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

5 Büyük Anket Sonucu Ne Gösteriyor? Yunanistan Siyaset Sahnesinde Son Gelişmeler

Stefanos Kasselakis’in SYRIZA başkanlığını devralmasından sonra yapılan beş anketin sonuçları açıklandı. Son gelişmeler oldukça düşündürücü.
Devamını oku...