Yunan halkı yoksullaşıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan halkı yoksullaşıyor

Eurostat verilerine göre Yunanistan, 2019-2021 döneminde yoksulluk oranında artış gösteren 5 AB ülkesi arasında yer alıyor.

Genel olarak AB’de yoksulluk riski altındakilerin oranı 2021’de sabit kaldı, ancak durum üye devletler arasında farklılık gösteriyor.

Rakamların gösterdiği gibi, 2019’un ilgili pandemi öncesi değerlerine kıyasla, 5 ülke 2019-2021 döneminde yoksulluk oranında bir artış kaydederken, 4 ülke daha az elverişli durumda.

Yunanistan, Hırvatistan, Letonya ve Hollanda en büyük sorunu yaşıyor gibi görünüyor.

11 üye devlette, yoksulluk oranı sabit kalırken, 7’sinde ise azaldığı görüldü, ki bunlar Bulgaristan, Finlandiya, Kıbrıs, Almanya, Litvanya, Romanya ve İsveç.

Öte yandan Yunanistan genelinde 6.053 aileden oluşan bir örneklem üzerinde yapılan anket sonucunda, yoksul ailelerin gelirlerinin yüzde 80’inin kira ve gıdaya harcandığı görülmekte.

Kiralık konutta yaşayan aileler bütçelerinin ortalama yüzde 18,9’unu kiraya harcıyor.

Nüfusun en yoksul yüzde 20’sinin gıda ve alkolsüz içecekler ile konutlarına yaptığı ortalama harcamaların payı, harcamalarının yüzde 58,1’ini oluştururken, en zengin yüzde 20’sinin ise buna karşılık gelen payı yüzde 36,3.

Son olarak, yoksulluk riskinin ülke nüfusunun yüzde 17,1’ini tehdit ettiği ekleniyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...