Yasadışı dinlemelerle ilgili Yargıtay soruşturma açtı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yasadışı dinlemelerle ilgili Yargıtay soruşturma açtı

Yunanistan’da Yargıtay savcısı, yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili gizli belgelerin sızdırılmasıyla ilgili olarak Cuma günü bir cezai ön soruşturma açılmasına karar verdi.

Soruşturmanın odak noktası, telefon dinlemeyle ilgili çok gizli belgelerle ilgili olarak hükümet yetkilileri ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’ndan gelen sızıntılar.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Cuma günü itibarıyla bunların ‘ülkenin ulusal güvenliğine ilişkin konulardaki yazışmaların gizliliğinin kaldırılması süreci’ ile ilgili belgeler olduğuna dikkat çekti.

Konunun ciddiyeti nedeniyle soruşturma, ülkenin yüksek mahkemesi savcısı tarafından üstlenildi.

Soruşturulan suçlara gelince, bunlar Milli İstihbarat Teşkilatı (EYP) veya Haberleşmenin Gizliliğini Sağlamak için Bağımsız Kurum’a bağlı diğer yetkili kişiler tarafından mahremiyet ihlalleriyle ilgili.

Özel soruşturmanın nedeni, soruşturma altındaki davaların özü değil, belgelerin EYP dışındaki kişilere sızdırılması olarak açıklanıyor.

Soruşturmanın savcı Dogiakos tarafından üstlenilmiş olması, konuya verilen büyük önemin ve sızdırılan belgelerin ulusal güvenlik açısından kritikliğinin bir göstergesi olarak yorumlanmakta.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’a aşırı soğuklar ne zaman gelecek?

Yunanistan’da ‘merominia’ adı verilen takvim tarihleri, tüm yıl boyunca havanın değişimini tahmin etmek için kullandıkları ampirik yoldur.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da bankalar ATM’leri azaltıyor: Nasıl para çekilecek?

Yunanistan’da bankalar, işletme maliyetlerini azaltmak amacıyla en azından bakım maliyetlerinin yüksek olduğu yerlerde ATM makinelerini azaltmayı düşünüyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da ATM’lerden banka hesap bilgilerini çalan iki Bulgar vatandaşı tutuklandı

Yunanistan’ın Selanik şehrinde, banka kartı bilgilerini çalmak için ‘Skimming’ yöntemini kullanan bir çetenin iki Bulgar üyesi polis ekiplerince tutukladı.
Devamını oku...