EYP Başkanı Panayotis Kontoleon istifa etti: Yunanistan'da 'dinleme skandalı' büyüdü - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

EYP Başkanı Panayotis Kontoleon istifa etti: Yunanistan’da ‘dinleme skandalı’ büyüdü

Yunanistan‘da patlak veren gazeteci ve politikacılara yönelik telefon dinleme skandalı nedeniyle Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon istifa etti.

Kontoleon, “bilgi toplama sürecindeki dikkatsizlik ve hukuki bağlantı sürecinde tespit edilen yanlış eylemler” gerekçesiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis‘e istifasını sunarken jet hızıyla istifası kabul edildi.

Nea Dimokratia (ND) partisinin 2019’da iktidara gelmesiyle EYP’in başına getirilen Kontoleon’un yerine Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Themistokles Demiriş getirildi.

İstifa eden Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı EYP Başkanı Kontoleon’un, Yunan parlamentonun ilgili komitesine, teşkilatının gazeteci Thanasis Koukakis’i gözetlediğini söylediği iddia edilmişti. Geçtiğimiz nisan ayında gazeteci Thanasis Koukakis’in cep telefonunda da casus yazılım tespit edilmişti. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Yunan yetkililerden, gazeteci Koukakis’in cep telefonunda tespit edilen casus yazılım programına ilişkin araştırma yapılmasını talep ederken Koukakis’in cep telefonunun 2021’de 10 hafta boyunca “Predator” isimli casus yazılımla takip edildiğini açıklamıştı.

Ayrıca KINAL Partisi lideri ve Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Nikos Andrulakis,’in telefonunun da Predator uygulaması ile yasa dışı dinlenme- ve özel bilgilerine erişim için link gönderildiği tespit edilmişti. Telefonunun izlenmesi nedeniyle Yargıtay’da (Areios Pagos) suç duyurusunda bulunan Andrulakis takip edilmesi konusunda ND hükümetini suçlamıştı.

EYP Başkanının istifasının ardından casus yazılımlarla telefon takibi konusunda hükümetin sorumluluğunun bitmediğini belirten muhalefet partileri Başbakan Kiryakos Miçotakis’ten açıklama istiyorlar.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni eğitim yılında okullarda neler değişecek?

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim, Ortaöğretim ve Özel Eğitim Genel Sekreteri Aleksandros Kopçis, yeni eğitim yılı için her şeyin hazır olduğunu söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis yasadışı dinlemelerle ilgili konuşacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 8 Ağustos Pazartesi günü, yasadışı dinleme vakaları hakkında detaylı açıklamalarda bulunacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yasadışı dinlemelerle ilgili Yargıtay soruşturma açtı

Yunanistan’da Yargıtay savcısı, yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili gizli belgelerin sızdırılmasıyla ilgili olarak Cuma günü bir cezai ön soruşturma açılmasına karar verdi.
Devamını oku...