Katrungalos: SYRIZA’nın müftülük konusunda tavrı net - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Katrungalos: SYRIZA’nın müftülük konusunda tavrı net

Yunanistan’da anamuhalefetteki SYRIZA partisinin Dışişleri Komisyonu Başkanı Yorgos Katrungalos, yeni müftülük düzenlemesiyle ilgili konuştu.

Yerel Hronos gazetesine konuşan Katrungalos, yasal düzenlemede, Batı Trakya İçin Partilerarası Komisyon’un raporunun kayda alınmadığını belirtti.

SYRIZA Dışişleri Komisyonu Başkanı, kendilerinin üzerinde durdukları noktanın iki anahtar kelime, ‘temsiliyet’ ve ‘Azınlık tarafından kabul görme’ olduğunu belirtirken, iktidarın bu önemli ayrıntıyı esgeçtiğini belirtti.

SYRIZA’nın önerisinin Azınlığı temsil edecek bir Heyet oluşturulması ve bu Heyet’in belirleyeceği, Azınlık tarafından da kabul görecek 3-4 kişinin isminin Bakanlığa sunulması ve Bakan’ın içlerinden birini seçerek müftü tayin etmesi olduğunu belirten Katrungalos, partisinin görüşü olarak, halk tarafından oy kullanılarak seçimin söz konusu olmadığını belirtti.

Yeni düzenlemede, kurulan heyetin 33 kişiden oluştuğu ve bunlardan sadece 10’unun imam olduğunu belirten SYRIZA Dışişleri Komisyonu Başkanı, bunun temsiliyet açısından eksik olduğunu, en az 15’inin imam olması gerektiğini savunurken, ‘Bu kurul elbette Türk Konsolosluğu’nun maşası olmamalı, ancak temsiliyeti de olmalı’ ifadeleriyle açıklamalarını sürdürdü.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İlk Paris-Dedeağaç charter uçuşu önümüzdeki günlerde

GISSCO A.E. havacılık yakıt ikmal istasyonu, Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) ‘Dimokritos’ Havaalanı’nda tesislerini başarıyla kuruldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni eğitim yılında okullarda neler değişecek?

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim, Ortaöğretim ve Özel Eğitim Genel Sekreteri Aleksandros Kopçis, yeni eğitim yılı için her şeyin hazır olduğunu söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcineli muhasebeciler kepenk indiriyor

Batı Trakya’nın Rodop ilindeki muhasebeciler, 8-19 tarihleri arasında kepenk indireceklerini duyurdular.
Devamını oku...