Batı Trakya’da rüzgar türbini tartışması - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da rüzgar türbini tartışması

Batı Trakya’nın Rodop iline 26 yeni rüzgar türbini kurulması için Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti’nin yetkili komitesi bugün toplanıyor.

Rodop ilindeki Maronya-Ksilagani (Kuşlanlı) bölgesinde 10 köye nefes alma mesafesindeki 26 yeni rüzgar türbini kurulmasını görümek için, Eyalet yetkili Komitesi toplanacak.

Her biri 4,2 MW gücünde, 105 metre kule yüksekliği ve 150 metre rotor çapına sahip toplam 26 rüzgar türbininin kurulumu için çevresel koşulların onaylanması ilgili Komisyon’da görüşülecek.

Söz konusu türbinlerinin kurulacağı rüzgar parkları Dioni’ye 781 metre, Çadırlı’ya (Strimi) 1.9 kilometre, Karakurcalı’ya (Krovili) 963 metre, Salmanlı’ya (Salmoni) 1.8 kilometre, Muratlı’ya (Mirana) 650 metre, Pelagia’ya 1.6 kilometre, Nea Petra’ya 1.3 kilometre, Yardımlı’ya (Ergani) 1.8 kilometre, Hacılar’a (Proskinites) 1.8 km.

Konuuyla ilgili konuşan Doğu Makedonya-Trakya Eyalet meclis üyesi ve muhalefet liderlerinden Kostas Kaçimigas, ‘Muratlı, Pelagia, Nea Petra ve Hacılar yerleşimleri, rüzgar türbinlerini en elverişsiz konumda, yani kuzeydoğuda bulunduracakları için belirli bir gürültü yüküne sahip olacaklardır. Bizim belirlediğimiz yerleşim yerlerine 3 kilometre uzaklık kriteri sağlanmadığı için komitedeki grubumuzun temsilcisi olumsuz oy kullanacak’ dedi.

Kaçimigas, söz konusu yerleşim birimlerinde oturan vatandaşların da konu hakkında iyi bilgilenmeleri gerektiğini, şirketlerin etkisi altındaki yerel temsilcilerinin her söylediğine inanmamalarını vurguladı.

Öte yandan Eyalet genelinde epey fazla rüzgar parkı varken, daha fazla rüzgar türbinlerine izin verilmesi konusu, ‘Bölge olarak daha ne kadar türbin kaldırabiliriz’ tartışmalarını da beraberinde getiriyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Evros'ta yakacak odun fiyatı 220-230 evro arası

Batı Trakya’da Kuzey Evros sakinleri, son zamanlarda gelen fahiş zamlar nedeniyle yakacak odun almaya zorlanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Büyük Müsellim’de bir yangın daha

Batı Trakya’nın Rodop iline bağlı Büyük Müsellim (Mega Pisto) köyü yakınlarında ormanlık alanda 5 Ekim sabahı yangın çıktı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de pahalılığa karşı toplantı: İşte talepler

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) şehrinde sendika ve meslek örgütleri temsilcileri pahalılığa ve yoksullaşmaya karşı atılacak adımları konuşmak üzere toplandılar.
Devamını oku...