Sinan Ahmet: 4 yıl sonra memlekette tûtûn kalmayacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sinan Ahmet: 4 yıl sonra memlekette tûtûn kalmayacak

Rodop Tûtûn Üreticileri Kooperatifi Başkanı Sinan Ahmet, eğer hükümet ve şirketler destek vermezse 4 yıl sonra memlekette üretici kalmayacağını söyledi.

Ypaithros sitesine konuşan Başkan, 2 yıl önce Rodop ve Evros illerinde tûtûn üreticisi sayısının 8 bin, geçtiğimiz yıl 5 bin 200, bu yıl ise 4 bin civarı olduğunu belirtti.

Kendisinin de son 20 gündür sabah 5:00’ten akşama kadar tarlada çalıştığını belirten Ahmet, ‘Üretim ilerliyor ancak diğer yandan kuraklık var. Ayrıca Rodop ve Evros ilinde bazı köyleri dolu vurdu’ diyor.

Üreticilerin üretimi bırakıp göç ettiğini belirten Kooperatif Başkanı, memlekette kalanların da ortalama 12 dönüm ektiklerini kaydetti.

Sinan Ahmet, üreticinin son derece zor durumda olduğunu, yüzde 80’inin sosyal sigorta (EFKA) parasını ödeyemediğini vurguladı ve hükümete destek çağrısında bulundu.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Otoban Geçiş Ücretlerine Zam Geliyor

Yunanistan’da 2024 yılı itibarıyla otoban geçiş ücretlerinde yüzde 15’lere varan artış öngörülüyor. Bu zam, ülke genelindeki transit geçiş maliyetlerini de etkileyecek.
Devamını oku...